„Velkým přínosem nového EmbryoScopu pro ženy, které si přejí otěhotnět, je, že dokáže monitorovat vývoj lidského embrya nepřetržitě od jeho vzniku. Starší přístroje, které jsme používali dříve, umožňovaly kontrolu vývoje embrya pouze jednou za čtyřiadvacet hodin," vysvětlil ředitel kliniky David Rumpík.
Zdokonalená technologie je schopná sledovat všechny vývojové změny embrya. Lze tak poměrně snadno určit, které ze sledovaných embryí se vyvíjí nejlépe a je nevhodnější pro umístění v děloze matky.
„Díky novému přístroji se nám podařilo zvýšit šance na otěhotnění a snížit potratovost plodu zhruba o dvě až tři procenta," dodal David Rumpík.
„Šance, že se budoucí matce podaří donosit zdravé dítě, je tedy asi o tři procenta vyšší," informoval Rumpík.
Podle ředitele kliniky se během několika posledních let podařilo celkově zvýšit pravděpodobnost úspěchu otěhotnění umělou cestou ze třiceti až na pětapadesát procent. Jen za minulý rok se díky využití možnosti asistované reprodukce na zlínské klinice narodilo zhruba 550 dětí.
„Ve srovnání s rokem 2011 jsme loni zaznamenali asi pětiprocentní nárůst zájmu párů o využití našich služeb," doplnil Rumpík.
Nový přístroj stál 2 miliony korun. Investice, kterou si nová technologie vyžádala, však byla daleko vyšší. „Úpravy a rekonstrukce celé laboratoře si vyžádaly 10 milionů korun," přiznal Rumpík. Nová technologie usnadní práci také lékařům.