Hodně lidí využilo situace a ukončilo pracovní poměr tak, aby se stihli na úřad práce přihlásit ještě v roce 2010

O prvním lednovém pracovním dni se jen během dopoledne nechalo v celém kraji zaregistrovat několik set uchazečů. S příchodem nového roku ale čeká na čerstvé uchazeče o zaměstnání řada změn. „V pondělí od rána do dvanácti hodin v poledne jsme zaevidovali jak ve Vsetíně, tak na našich detašovaných pracovištích celkem 182 lidí, což odpovídá lednovému standardu,“ uvedl za vsetínský úřad práce Pavel Matula.

Sto šedesát uchazečů zaznamenali v Uherském Hradišti. „Na Kroměřížsku se nechalo zaregistrovat 243 lidí. Je to součet jak z hlavní pobočky v Kroměříži, tak i z našich vedlejších poboček,“ uvedl pracovník kroměřížské pobočky Josef Pospíšilík. I ve Zlíně byl první pracovní den na úřadě práce nával.

„V pondělí dopoledne k nám přišlo dvě stě osm lidí. Nicméně mám za to, že mnoho lidí, kteří měli končit k 31. prosinci 2010, se domluvilo se svým zaměstnavatelem a poměr nějak na dohodu ukončili dřív. Poslední týden v prosinci k nám totiž přišlo přes tři sta padesát lidí, což je nadprůměr,“ sdělila mluvčí zlínského úřadu práce Miriam Majdyšová.

Zmínila, že ty, kteří tolik štěstí neměli a nestihli se zaevidovat do konce prosince, čeká od pondělka mnoho nepříjemných změn. „Uchazeč, který se zaevidoval v roce 2011 a podal žádost o podporu, si může stejně jako vloni přivydělat do poloviny minimální mzdy, ovšem v době, kdy bude pracovat, mu nově nebude poskytována podpora v nezaměstnanosti,“ řekla Majdyšová.Podotkla, že po skončení této činnosti, ukončení právního vztahu, mu bude podpora, pokud na ni bude mít nárok, dále poskytována.

Čtyři tisíce korun hrubého a dost

Další změna se týká vyplácení podpory nezaměstnaným, kteří dostali odstupné. „Uchazeči, kterému přísluší odstupné, odbytné nebo odchodné, začne stát podporu v nezaměstnanosti poskytovat až po uplynutí doby, která odpovídá výši odstupného, odbytného nebo odchodného,“ přiblížila Majdyšová.
Podle ní se jedná o zákonnou dobu, nepřihlíží se například k odstupnému, které je vypláceno dle kolektivní smlouvy po dobu delší, než je v zákoníku práce.

Uchazeči, který ukončí pracovní poměr sám nebo dohodou bez vážného důvodu, bude vyplácena podpora v nižší sazbě, a to pětačtyřicet procent z čistého průměrného měsíčního výdělku. „To se netýká osob samostatně výdělečně činných,“ upozornila mluvčí.

Maximální výše přivýdělku člověka vedeného na úřadě práce jsou čtyři tisíce korun hrubého měsíčně. „Pokud tuto částku uchazeč přesáhne, je z evidence vyřazen. Nepřijde tedy jen o podporu, ale nadále není uchazečem o zaměstnání. Do evidence může být znovu zařazen až po třech měsících,“ vysvětlila Majdyšová. Do současné doby brigádníky z úřadů práce nejčastěji zaměstnávaly ve větší míře obchodní řetězce nebo restaurace, ale také výrobní firmy.