„Chci poděkovat za odevzdané hlasy, ale i Jiřímu Čunkovi, který dal do své funkce vše, co v něm bylo,“ řekl nový předseda strany bezprostředně po svém zvolení.

Michaela Šojdrová, ani dosavadní předseda Jiří Čunek delegáty nepřesvědčili a skončili již v prvním kole volby. Svoboda pravděpodobně získal v druhém kole podporu účastníků, kteří předtím hlasovali pro Šojdrovou a Čunka.

Novopečený předseda strany Svoboda prohlásil, že KDU-ČSL bude nepochybně silnější a kompaktnější. Podle něj sjezd vyřešil největší problém strany, tedy její nejednotnost, a potvrdil, jaký je v ní dominantní proud.

„Čeká nás spousta práce, protože budou volby do Evropského parlamentu a volby poslanecké sněmovny,“ řekl Svoboda. Hromadný odchod členů ze strany prý neočekává, a pokud někdo KDU-ČSL opustí, přispěje to k její očistě.

Vyjádřil se také k možnosti spolupráce s těmi lidovci, kteří už se se stranou více či méně rozcházejí. „Návrat je možný, ale za cenu sebereflexe,“ uvedl šéf strany.

V kandidátském projevu před volbou předsedy Svoboda označil jako klíčovou vlastnost šéfa lidovců zkušenost. „Nemůže dělat začátečnické chyby,“ nechal se slyšet. A nabídl sám sebe jako člověka s bohatými zkušenostmi s politikou na nejvyšší úrovni.

Svoboda také naznačil, jaké jsou jeho názory na ekonomické priority. Zmínil například potřebu progresivního zdanění či společného zdanění manželů. Dodal také, že není možné, aby byl kdokoliv na základě sociálního postavení vyloučen z přístupu například ke vzdělání nebo zdravotnictví.

Po volbě předsedy strany přistoupili delegáti k hlasování o dalších funkcích. První místopředsedkyní KDU-ČSL se stala Michaela Šojdrová.

Jiří Čunek po neúspěchu v boji o obhajobu předsednického křesla oznámil, že nebude kandidovat ani na další funkce. Setrvání bývalého šéfa vedení strany totiž nepovažuje za šťastné.

Začátek dvoudenního vsetínského sjezdu se nesl ve znamení napětí mezi Jiřím Čunkem a Miroslavem Kalouskem, který jasně řekl, že ze strany odchází. Čunek se do bývalého ministra financí pustil už při hodinové zprávě předsedy a kritizoval jeho politiku.

„Tato politika primárně směřovala ke sbližování s ODS a současně byla krajně pragmatická,“ řekl Čunek s poukazem na někdejší Kalouskovo vyjednávání o vládě s ČSSD za tiché podpory komunistů.

Kalousek se podle něj snažil stranu rozdělit. „Vymyslel umělé dělení na křesťanské demokraty a lidovce, prý jsme socialisté, co chodí do kostela,“ hřímal Čunek. „Křesťanská demokracie se vždy inspirovala sociálním učením církve. Se socialismem nikdy neměla nic společného,“ zdůraznil.

Čunek okomentoval i Kalouskovu snahu o vznik nového politického uskupení. „Přes všechnu svou snahu nedokáže KDU-ČSL rozdělit, a tak ji opouští. A je to krok správným směrem,“ zhodnotil šéf lidovců.

Sám Kalousek komentoval Čunkovy výpady jen slovy, že zpráva předsedy svou úrovní vypovídá úrovni jejího interpreta.

Přestože byli na sjezd pozváni prezident Václav Klaus, šéf ODS Mirek Topolánek i předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek, žádný z nich do Vsetína nedorazil. V sále domu kultury tak zazněly alespoň jejich zdravice.

„Účasti na vašich sjezdech jsem si vždy vážil,“ vzkázal Václav Klaus, který je na návštěvě Vatikánu. „Scházíte se v nelehkém a neklidném období vývoje naší země i vaší strany,“ napsal prezident a dodal, že věří, že se delegáti rozhodnou správně, tak jako již mnohokrát v minulosti.

Mirek Topolánek ve své zdravici zejména chválil trojkoaliční vládní projekt, který označil za nejlepší v historii České republiky. Předseda ODS, který svou neúčast omluvil zahraniční cestou, také zdůraznil, že lidovečtí poslanci byli jediní, kdo při hlasování o důvěře vládě jednotně podpořili Topolánkův kabinet.

Šéf ČSSD Jiří Paroubek dal přednost povinnostem spojeným s kampaní před volbami do Evropského parlamentu. „Přeji vám, abyste si probrali otázky i problémy a podařilo se vám na ně nalézt odpověď,“ vzkázal Paroubek.

Nový předseda KDU-ČSL

Cyril Svoboda
Dvaapadesátiletý poslanec se narodil v Praze. Je ženatý a má čtyři děti. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a v roce 1995 vstoupil do KDU-ČSL. Svoboda byl členem několika vlád a působil i jako předseda lidovců.

Čtěte také:

Šojdrová: Čunkovi jsem ustoupit nemohla

VIDEO: Šéfem lidovců je Svoboda