„Děkuji KDU-ČSL i Michaele Blahové za skvělou kampaň vedenou velmi korektně,“ uvedl Tomáš Goláň ve chvíli, kdy byl znám oficiální výsledek. Podle jeho slov nikdo nikoho nenapadal, klidně stáli v parku vedle sebe. „Přišli k nám na zmrzlinu a dali nám kytičku,“ dodal.

Zhruba ve tři hodiny odpoledne, kdy byla sečtena přibližně polovina hlasů, byl poměr 50 na 50. „Už v tu chvíli jsem ale věděl, že to klapne,“ přiznal vítěz, který usedne do senátorského křesla za Františka Čubu. „Říkal jsem si, že pokud mi dali hlasy voliči z obcí, města už půjdou spíše za mnou,“ vysvětlil.

Jak jste napjatou situaci prožívali ve volebním štábu?
Sledovali jsme napjatě volební účast v obcích. Ve všech jsme získali dvojnásobně i trojnásobně více hlasů než v prvním kole. Když bylo sečteno asi 70 % hlasů, ve volebním štábu vypukla nefalšovaná radost.

Jaké byly vaše pocity, jakmile byl výsledek již jasný?
S manželkou jsme to obrečeli. Ona nevěřila, že to dopadne, já ano, protože jsem s lidmi strávil poslední dva dny. A viděl jsem, že chtějí, abych to byl právě já. A proto jsme do toho dali úplně maximální energii: na Facebooku jsem to byl já, kdo psal odpovědi, vysvětloval, děkoval za podporu. A v ulicích jsem byl zase já, člověk z masa a kostí, a žádná paní Colombová.Jak a kde budou probíhat oslavy?
V Baťově institutu přece. Kde jinde v Baťově městě. (smích) Bude tady volební štáb, přišlo pár kamarádů i pár voličů. A bude to hezká oslava.

Jste unavený?
Šíleně. Už jsem padal na hubu. Ve čtvrtek do čtvrt na dvě ráno jsem odpovídal lidem. Dnes už jsem byl tak napůl vypnutý.

Jak budete odpočívat a jak dlouho?
Zítra budu spát. Dlouho. A pak začnu dělat svoji práci. Pro mě je práce obrovský relax. Těším se na jednu krásnou žalobu, kterou udělám a v pondělí podám na soud. A také se budu hodně věnovat dětem, na které jsme měli poslední dobou méně času. Běžně jsme zvyklí dělat všechno společně, ale ony s námi do ulic jít nechtěly.

Co uděláte jako první po zasednutí do senátorského křesla?
Budu chtít říct všem senátorům, že si strašně moc vážím jejich práce, ale že můžeme začít novou éru. Že můžeme ze Senátu udělat instituci, kterou začnou lidé sledovat a časem třeba ji i začnou mít rádi.

A čím byste se chtěl v Senátu zabývat nejdříve?
Nejprve musím zjistit, od kterých senátorů mohu očekávat podporu. Kdo by byl ochotný mnou navrhovanou změnu daňového řádu podpořit. Pak potřebuji sehnat podporu senátorů, aby se nemohly privatizovat životně důležité zdroje, jako je třeba voda. Což je třeba právě problém ve Zlíně.

Jak volili lidé ve vaší obci? Kompletní výsledky naleznete v úterním týdeníku.