Navzdory hlasům kritiků nakonec vše směřuje k uskutečnění jejich vizí. V novém územním plánu se už totiž dočkali požadovaných pozemků.

Jak bude v budoucnu zlínský svah vypadat? Rozšířená sjezdovka, celoroční bobová a lanová dráha. To je jen kratičký výčet atrakcí, které mají do Zlína přitáhnout další návštěvníky. Kromě toho dnes ředitel společnosti Sporthouse Michal Cepek nahlas hovoří o plánech na rozhlednu na zlínském kopci Barabáši, parkovací dům či wellness hotel.

Rozhledna na kopci

„S myšlenkou postavit rozhlednu ve Zlíně už počítalo několik záměrů. Nikdy však nebyl žádný z nich realizován. My přicházíme s jasnou vizí stavby a reálným termínem dokončení v roce 2013,“ prohlásil Cepek.

Ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy Dana Daňová tento nápad vítá.

„Je to určitě zajímavé. Určitě to může napomoci k dalšímu rozvoji cestovního ruchu v regionu,“ podotkla. Kromě toho naznačila, že lyžařský svah už nyní přiláká přes zimu do Zlína lidi z nejrůznějších koutů kraje. „Další rozvoj areálu v návaznosti na cestovní ruch je určitě správný,“ dodala Daňová.

Plánu na rozšíření Areálu J. Šperky sice zlínští radní příliš nedůvěřovali, nakonec však našli s investorem společnou řeč.

„Poskytli jsme investorovi několik pozemků k realizaci projektu. Je třeba si ale uvědomit, že i přes podporu města si musí investor zajistit také vstřícný postoj Lesů České republiky,“ zareagoval náměstek Ondřej Běták s tím, že jediné, čeho se obávají, je, aby ve Zlíně nevzniklo jen další rozestavěné torzo. Společnost Sporthouse však jasně deklarovala, že s Lesy ČR už intezivně vyjednává.

Michal Cepek: Dokážeme dostat děti od Facebooku na čerstvý vzduch

Pro někoho megaloman, pro jiné muž s jasnou vizí. Ředitel společnosti Sporthouse CZ Corporations Michal Cepek musel za projekt na rozšíření lyžařského svahu ve Zlíně dlouho bojovat. Nyní to vypadá, že mu svítá na lepší časy.

Jak jste se cítil v březnu, když Váš projekt nezískal podporu v návrhu územního plánu?

Tehdy to byl blesk z čistého nebe, protože jsme něco podobného nečekali. Po třech letech usilovné práce to byla neskutečná facka. Chvíli jsme dokonce uvažovali, že všechno ukončíme. Vzápětí jsme si však řekli, že když už jsme došli tak daleko, tak náš sen nevzdáme a dokážeme sílu tohoto projektu. Myslím, že jsme dali našim odpůrcům jasný vykřičník, že není pravidlem, že ve Zlíně se úspěch trestá.

V čem je síla vašeho projektu?

Chceme jasně ukázat, že i v městském středisku se dá sportovat tak jako ve vysokohorských podmínkách. Že dokážeme děti odtáhnout od Facebooku, videoher a televize na čerstvý vzduch. Navíc si myslíme, že jsme schopni nalákat do Zlína spoustu lidí.

Jak se vám podařilo zvrátit tehdejší rozhodnutí?

Museli jsme jednat, jednat a zase jednat. V reakci na námitky třetích stran jsme nechali u renomovaných odborníků zhotovit odborné ekologické, inženýrsko-geologické a hydrogeologické průzkumy. Kromě toho jsme se zlínským primátorem Miroslavem Adámkem a náměstkem Ondřejem Bětákem probrali veškeré problémy spjaté s rozšířením areálu a snažili jsme se společnými silami najít konkrétní řešení námitek, které byly vzneseny při březnovém projednávání návrhu nového územního plánu.

Město vám tedy bylo nápomocno?

Znovu opakuji, jejich přístup oceňuji. Došlo k jasné dohodě a jsou podepsány platné smlouvy na výpůjčku pozemků minimálně na dobu dvaceti pěti let.

Hojně byly zmiňovány obavy ze zahlcení kanalizace tajícím sněhem. Jak jste se vypořádali s tímto problémem?

Naše společnost již zásadně eliminovala zasněžovací systém. Ustoupili jsme od používání sněžných děl. Již v minulém roce jsme zkoušeli sněžné tyče, které se ujaly. Z hlediska energetické náročnosti jsou totiž výhodnější. Odebírají pouze jednu desetinu energie a třetinu objemu vody, kterou spolkne provoz sněžného děla. Navíc plánujeme ve spolupráci s krajským odborem životního prostředí vybudovat v horní části sjezdovky umělé jezero, do něhož bychom mohli ze spodní části areálu přečerpávat vodu z tajícího sněhu. Toto je však zatím ve fázi příprav.

A co výtky ochranářů, že používáte k zasněžování agresivní chemii?

Proti těmto výrokům se chci ohradit. Již tři roky k ničemu podobnému u nás nedochází. Používáme švýcarskou technologii, která je i při ne zrovna ideálních podmínkách schopna vyrábět sníh dokonce v nadmořské výšce pouhých 210 metrů nad mořem. V tomto ohledu jsme mezi českými sjezdovkami doslova unikátem, protože i v našich podmínkách vyrábíme kvalitní technický sníh. A to vše z přírodní vody bez jakékoliv chemie.

Vašemu projektu stále schází pozemky Lesů ČR. Jak to vypadá v tomto případě?

Jednání s nimi intenzivně probíhají. Nerad bych však v tuto chvíli jakkoli předjímal jejich možný výsledek.

Jaká největší lákadla rozšíření areálu umožní vybudovat?

Prodlouží se sjezdovky. Zatímco jedna bude mít namísto současných 220 metrů délku hned 522 metrů, druhá dosáhne hned 970 metrů, čímž se zařadí mezi nejdelší ve Zlínském kraji. Plánujeme vybudovat celoroční bobovou dráhu a lanovou dráhu o délce 866 metrů a čtyřech sedadlech. Starý vlek nahradí dvoumístná kotva, která dokáže nahoru vytáhnout hned dva lyžaře. Počítáme také se vznikem dvou běžeckých tratí a novým snowparkem. Na své si přijdou také milovníci jezdeckých kol, pro něž chceme v lese vybudovat ve spolupráci s předními českými jezdci bikepark. Ve spolupráci se zlínskou základnou turistů navíc připravujeme dvě naučné stezky, na jejichž vzniku by se podílela jak naše společnost, tak kraj. Kromě toho chceme postavit hotel přímo u svahu, který by kromě ubytování návštěvníkům nabídl také wellness procedury. V plánu je také výstavba parkovacího domu pro zhruba 500 aut.

Co si slibujete od parkovacího domu?

Měl by výrazně ulehčit dopravní situaci v okolí a dát možnost kvalitního zaparkování nejen návštěvníkům lyžařského svahu, ale i policistům, studentům, učitelům a dalším. Přece jen lokalita náměstí Tomáše Garrigua Masaryka je doslova přecpaná auty. Měl by vyrůst na ploše bývalého parkoviště pod lyžařským svahem.

Co si slibujete od celoroční bobové dráhy ve městě Zlíně?

Je to atrakce, která přitáhne stovky tisíc lidí. V celé České republice je zatím asi v pěti městech. Například v Peci pod Sněžkou mají návštěvnost kolem 250 tisíc lidí, což se dá srovnat s atrakcemi ve velkých střediscích. Chtěl bych uklidnit také ekology. Chceme ji vybudovat při minimálním výseku lesa, aby byly stromy tou největší kulisou. Zástupcům města jsme již vzorek bobové dráhy ukázali.

Jaký potenciál má bikepark?

Je to obrovský tahák pro lidi. Veřejnosti je většinou otevřený zdarma, avšak samozřejmě je to vždy na vlastní nebezpečí. Pro pořadatele to znamená sice odpovědnost, protože se očekává, že bude schopen se postarat o případné zraněné, avšak i tak je bikepark zajímavá atrakce. Součástí sedadel lanovky by měly být i úchyty na kola.

I v souvislosti s plánovanou rozhlednou to vypadá, že chcete lidem více zpřístupnit kopec Barabáš…

Chceme, aby byl jeho vrchol zpřístupněn všem sportovcům, turistům i návštěvníkům. S postupným rozrůstáním areálu by jej navíc lidé mohli využívat celoročně. Měly by tam vyrůst například běžecké a běžkařské tratě. Ve spolupráci s městem Zlín navíc vypíšeme veřejnou architektonickou soutěž na zmíněnou rozhlednu. Chceme dát zlínským architektům možnost, aby jasně ukázali, čeho jsou schopni. Upozorňuji, že chceme vše konzultovat s památkáři a nehodláme nikterak narušovat Baťovu koncepci, kterou vytvořili věhlasní zlínští architekti.

Veškeré součásti projektu bude hradit jen vaše společnost?

Ano, budeme je hradit z vlastních prostředků. Kromě toho jednáme o možné podpoře se Zlínským krajem a Městem Zlínem. Na některé součásti projektu bychom mohli získat i dotace z Evropské unie.

Jaké jste si stanovili termíny?

Lidé se nás samozřejmě ptají na data dokončení. Vzhledem k tomu, že stále jednáme s Lesy ČR, což je zatím poslední háček celého procesu, pak je to obtížné předjímat.

Pokud se s nimi dohodneme do konce tohoto roku, jsme schopni začít stavět hned po skončení této lyžařské sezony, tedy v dubnu. Byli bychom rádi, aby termín 24. prosince 2012 byl závazný. A aby byla na Štědrý den slavnostně zprovozněna jak nová lanovka, tak sjezdovka.

S jakým nárůstem návštěvnosti počítáte?

Vloni náš areál využilo zhruba 115 tisíc návštěvníků. Výhledově počítáme až s dvojnásobným, a posléze dokonce s trojnásobným navýšením jejich počtu.

Jak je hodláte na svah přilákat?

Chceme například vybudovat zastávku MHD přímo u svahu, aby se ještě více zvýšila jeho dostupnost.