Realitní trh prochází útlumem, stavebnictví pak přímo krizí. Lidé nemají dost kapitálu

Druhé největší město na zlínsku však neřeší takovouto situaci samo. Jedná se prý totiž o celorepublikovou problematiku. „Český realitní trh prochází útlumem a stavebnictví přímo krizí. V současnosti je opravdu nízká poptávka po bytech,“ ujistila hlavní ekonomka nezávislé analytické společnosti Next Finance Markéta Šichtařová s tím, že více projektů v Otrokovicích koncepčně rozhodně nepředstavuje chybu .

Lidem stagnují platy a ve státní sféře dokonce klesají. „Jednoduše nemají peníze. Ti, kteří je mají, zase naopak vyčkávají, protože ceny realit klesají,“ přiblížila začarovaný kruh světa nemovitostí Šichtařová.Zlepšení podle ní nepřijde dříve než v roce 2012.

Skutečnost, že nové byty jednotlivých projektů nejsou stále obsazeny, si uvědomuje také starosta Otrokovic Jaroslav Budek. Myslí si však, že postupem času se mohou všechny obsadit. Zpětnou vazbu má prý totiž například od nových mladých obyvatel. „Jsou zde spokojeni a věřím, že město má co jim nabídnout,“ myslí si starosta.

Mladí nemají miliony

Obecně podle něj poptávka po bytech je. „Otázkou ale zůstává, zda jsou konkrétní nabídky pro občany akceptovatelné. Například mladí lidé ve většině případů nemají k dispozici milionové částky,“ dodal. Zároveň upozornil, že významně může v tomto ohledu pomoci individuální možnost řešení úhrady bytu. „Jakým způsobem jednotlivé společnosti nastaví svoji prodejní a cenovou politiku může být zásadní,“ podotkl Budek.

Například otrokovická společnost Stavyma postavila bytový dům na sídlišti Štěrkoviště. V bloku 1 je k dispozici 17 bytů, z nichž se prodaly tři a jeden je zarezervovaný. Druhý blok skýtá 13 bytů, z nichž se společnosti podařilo prodat pět. Nárůstu konkurence s přílivem dalších nových prostor k bydlení ve městě se však nebojí. „Byty sou totiž opravdu kvalitně postaveny, s velmi dobrým architektonickým řešením, navíc se nacházejí v klidném a příjemném prostředí. Je z nich nádherný výhled na vodní plochu i do zahrad baťovských domků. Dopravní dostupnost je přitom velmi dobrá jak do centra Otrokovic, tak i na dálnici.“ míní ekonomka společnosti Stavyma Naděžda Dobešová. Navíc dodala, že zájemci o byty nejsou pouze z Otrokovic, ale také z okolních obcí.Další novostavba se v Otrokovicích nachází například v ulici Komenského. Jedná se o rekonstrukci objektu bývalé školy.

Jednatel realitní agentury Zvonek Filip Zvonek míní, že byty se v novém objektu neprodávají obtížně. „Díky dispozicím bytů a jejich ceně jde prodej bytů dobře. Konkurence se totiž pohybuje přibližně na 28 až 33 tisících za metr čtvereční. Kdežto u nás je cenová relace 23 tisíc za metr čtvereční,“ vysvětlil Zvonek.Většinu z šestnácti bytových jednotek tak už má prý nové majitele. „Šest bytů se zatím ještě neprodalo. Jde o jeden dvoupokojový a pět třípokojových bytů,“ doplnil Zvonek. Zájem o takové bydlení mají prý hlavně jednotlivci a bezdětné páry.

Finanční možnosti jsou stále pro případné zájemce rozhodující. Zaplatit celou částku jednorázově nepatří mezi využívané postupy. „Na úhradu kupní ceny lze využít stavebního spoření i hypotéky. Nejčastější variantou je kombinace hotovosti a úvěru ze stavebního spoření,“ přiblížil praxi Zvonek.Na Otrovicku či Zlínsku však stále mají také klienty schopné uhradit celou kupní cenu za nemovitost v hotovosti. „Jedná se ale pouze o asi dvacet procent klientů,“ podotkl jednatel realitní agentury.

Lidé se prý ale ani v době krize nemusejí obávat nižších šancí na získání hypotéky. „Pokud v bance žádají úvěr na maximálně 85 procent hodnoty nemovitosti, není obtížnější na něj dosáhnout než například před dvěmi lety,“ míní finanční poradce společnosti Partners Ondřej Hrachový. Banky jsou prý opatrné hlavně v poskytování stoprocentních úvěrů. Ty mnoho z nich vůbec neposkytuje. „Často se jedná o případ mladých lidí, kteří si chtějí pořídit vlastní bydlení při svém prvním zaměstnání, nemající žádné finanční rezervy,“ přiblížil okruh zájemců, kteří mohou na obezřetnost bank narazit.

A o tom lidé vědí své. „S přítelkyní jsme oba před rokem dokončili vysokou školu. Zatím si šetříme a čekáme na příznivé podmínky. Pro banku je u hypotéky důležitý stabilní příjem, proto chceme před žádostí o úvěr pracovat například dva roky,“ popsal pětadvacetiletý Jan Tomandl z Otrokovic.Šestadvacetiletý Miroslav Schmidt z Otrokovic míní, že při rozhodování o novém bydlení záleží na lokalitě, ceně a kvalitě. Nejde tak prý o to, zda jsou byty nové či starší. „Naštěstí nejsem v situaci, kdy bych se tímto musel zabývat. Pokud bych ale musel, o hypotéku bych patrně zájem měl. Nejdříve bych si ale něco našetřil,“ přiblížil Schmidt.

Zájemci o bydlení mohou volit zda své prostředky investují do novostavby či koupě staršího bytu. Jednatel realitky Zvonek však upozornil, že cena staršího bytu s následnou rekonstrukcí často vyjde dráž než například investice do novostavby.Někteří se i přesto novostavbám vyhýbají. „Dceři bych do budoucna chtěla pořídit byt. Volila bych ale spíše variantu zrekonstruovaného staršího bytu. Osobně preferuji možnost různých spoření a vlastních úspor než žádost o hypotéku,“ doplnila Věra Slotovská z Otrokovic.

Nepříznivé ekonomické období minulo komplex tří bytových domů na Třídě Tomáše Bati, jehož investorem je společnost Toma. Každá z budov je vybavena jedním podzemním a pěti nadzemními podlažími. Projekt našel podle pracovnice správy majetku Tomy Danuše Zapletalové úspěšně své zájemce. „Ke kolaudaci došlo v roce 2007. Všechny byty se postupně prodaly během roku,“ doplnila pracovnice správy majetku. Tehdejší doba je však prý podle ní z hlediska prodeje nemovitostí se současností nesrovnatelná.

A jestli mohou developeři nové byty zlevnit? Jak kdo. Doznívající ekonomická krize se prý do cen novostaveb, kde je investorem sám developer, promítla jen minimálně. „Jinak tomu je u projektů, které jsou financované jinými subjekty, například bankami. Tam jsou totiž developeři tlačeni prodat byty do smluveného termínu,“ upozornil Zvonek.