Na Vsetínsku v obvodě 77 mandát obhajuje lidovec Jiří Čunek, na Zlínsku v obvodě 80 se o totéž pokusí Jana Juřenčáková (STAN). Soupeřit s nimi budou starostové měst, hejtman Stanislav Mišák (ČSSD), podnikatel Tomio Okamura nebo také kandidáti menších politických stran.

První kolo voleb se uskuteční spolu s hlasováním do krajského zastupitelstva 12. a 13. října, případné druhé kolo o týden později.

Na Vsetínsku kandiduje osm lidí, v roce 2006 jich bylo o tři méně. Na Zlínsku se chce stát senátorem sedm kandidátů, v minulých volbách jich bylo osm. Čunek a Juřenčáková jsou také jedinými kandidáty, kteří se o místo senátora ucházeli před šesti lety a zkoušejí to i letos.

Čunek se na Vsetínsku utká s viceprezidentem Agrární komory ČR Jindřichem Šnejdrlou (ČSSD), v barvách ODS kandiduje starosta Valašského Meziříčí Jiří Částečka. Komunisté nominovali Vladimíra Místeckého, zastupitele Valašského Meziříčí, který je zároveň předsedou osadního výboru části města Poličná, ale také zmocněncem přípravného výboru za její osamostatnění.

Do voleb v regionu vstoupí také kandidáti menších stran. O mandát senátora bude v barvách Moravanů usilovat pětašedesátiletý důchodce Aleš Bardoň.

Volit lze i právníka či podnikatele

Suverenita-Blok Jany Bobošíkové zase na Vsetínsku postaví o deset let mladšího právního a ekonomického poradce Karla Nedbálka. Národní socialisté levice 21. století nominovali podnikatelku Marii Hořčicovou a o křeslo senátora se pokusí i nezávislý kandidát Jindřich Cahlík.

Juřenčákovou, podporovanou i Zlínským hnutím nezávislých, na Zlínsku kromě Mišáka a Okamury vyzve i starosta Luhačovic František Hubáček (ODS) a bývalý poslanec Ludvík Hovorka (KDU- -ČSL), který má podporu Strany zelených. Komunisté nominovali otrokovického zastupitele Václava Ransdorfa.

Také na Zlínsku se o senátorské křeslo pokusí Národní socialisté levice 21. století, kteří nominovali ekonoma Ivo Spáčila. Ze stran zastoupených v Poslanecké sněmovně na Zlínsku ani na Vsetínsku kandidáta nepostaví LIDEM ani Věci veřejné. TOP 09 vyjádřila na Zlínsku podporu Janě Juřenčákové, na Vsetínsku stejně jako STAN kandidáta nenominovala.