„Letošní sezóna byla velmi dobrá, i když nás zpočátku trochu polekaly povodně,“ vzpomněla Ladislava Kotačková, provozovatelka hluckého kempu na Babí hoře, podle které jejich ubytovací zařízení využila asi tisícovka rekreantů.

Svým zákazníkům připravují v tamním kempu denní programy. „Děláme to tak už roky a klienti si to pochvalují,“ dodala Kotačková. Ty bývají zaměřené především na folklórní tradice regionu, jakými jsou například jízdy králů, Horňácké slavnosti nebo hody. Kromě hradu Buchlova, zámku Buchlovice a měst jako jsou Luhačovice, Velehrad nebo Uherské Hradiště láká zejména zahraniční turisty údajně také Baťovo město.

„Cizinci vůbec nevědí, že Baťa byl Čech. Proto je vozíme do Zlína, kde prohlídku města spojíme i s návštěvou Muzea obuvi,“ uvedla Kotačková, v jejímž kempu se rekreantům věnují po čtyřiadvacet hodin denně dva pracovníci. „Kdybychom se o ně nestarali, mohli bychom naši živnost zavřít,“ uzavřela. Nyní mají v jejich zařízení ubytováno několik Holanďanů, kteří přijeli údajně hlavně kvůli Slováckým slavnostem vína a otevřených památek.

„Sezónu hodnotím jako slušnou,“ řekl provozovatel kempu v Bojkovicích Josef Pražan. V karavanech, chatkách či stanech se v jeho kempu vystřídalo téměř tisíc dovolenkářů. „Doba, kterou u nás turisté tráví, je různá. Někdy je to pár dní, jindy i tři týdny,“ konstatoval Pražan, podle něhož je v poslední době návštěvníky regionu velmi vyhledávaná rozhledna na Velkém Lopeníku.

„Letos jsem se o dovolené v kempu ubytovala. Nebylo to ale v tuzemsku, nýbrž v Itálii. Byla jsem spokojená, nic mi tam nechybělo. Českých kempů bych se také nebála,“ prohlásila pětadvacetiletá Pavlína Skopalová.

Naopak na slabou návštěvnost si postěžoval Lukáš Hurhot, který provozuje kemp v Kunovicích. „Byla to bída. Vysvětluji si to horším počasím a ekonomickou krizí,“ pronesl Hurhot. Rekreanti převážně z tuzemska se v jeho kempu ubytovávali na spíše kratší dobu a v podstatně menším počtu, než tomu bylo loni. Jejich kroky směřovaly často na zámek Buchlovice. Tím prošlo letos více návštěvníků než v minulém roce. „Dosud jsme měli jedenaosmdesát lidí, což je oproti loňsku o pět tisíc návštěvníků více,“ oznámila ekonomka zámku Buchlovice Hana Vařejková.