Deník se pokusil sestavit 11 otázek a odpovědí, které s aktuálními nezvykle nízkými teplotami přímo souvisejí.

1. Jak bychom se měli chovat podle lékařů?

Lékaři doporučují všem lidem, kteří jsou nuceni pohybovat se venku, teplé oblečení v několika vrstvách.

„Před mrazem by si měli chránit zejména obličej a končetiny. Lidé, kteří mají problémy s kardiovaskulárním systémem nebo dýchací potíže, by neměli pokud možno vycházet vůbec,“ varuje vsetínská lékařka Jana Hanyšová.

2. Hrozí potíže i našim čtyřnohým miláčkům?

Chovatelé by podle veterinářů rozhodně neměli zapomínat ani na ně.

„Menším, zejména krátkosrstým psům by už při teplotách klesajících pod nulu měli majitelé dávat obleček. Stejně tak psům, kteří byli před nedávnem stříháni. Je to stejné, jako když člověku sundáte svetr,“ nastiňuje kroměřížský veterinář Jan Snopek.

Při teplotách pod 10 °C by pak psi neměli být venku vystavováni zvýšené fyzické aktivitě. „Je také lepší je z boudy přestěhovat do teplejších prostor,“ doporučuje veterinář.

3. Připravuje se v kraji mimořádná péče pro lidi bez domova?

Speciální opatření v souvislosti s mrazem připravují například v Azylovém domě Sv. Vincence ve Starém Městě u Uherského Hradiště.

„Ve společenské místnosti jsme přichystali pět přistýlek, na kterých mohou lidé bez domova bezplatně přespat. Zbytek azylového domu je totiž prakticky celoročně obsazen. Do terénu jsme vyslali také naše zaměstnance, kteří bezdomovce o této možnosti přespání informují,“ sdělil ředitel azylového domu Oto Holeček.

4. Mají nízké teploty vliv na stav železničních tratí?

Teploty klesající hluboko pod bod mrazu komplikují situaci také na železnici. I ve Zlínském kraji nyní hrozí praskání kolejnic nebo poruchy trakčního vedení.

„Zatím jsme ale řešili pouze drobnější závady, například zamrzlé výhybky,“ informoval mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Pavel Halla.

Zejména na víkend, který slibuje vůbec nejchladnější dny v letošním roce, pak prý má SŽDC připraven speciální štáb lidí, kteří se mají starat o kontrolu tratí a případné urychlené odstraňování závad.

„Hlavní pozornost bude věnována železničním uzlům. Na Zlínsku to platí zejména o Otrokovicích,“ objasnil mluvčí.

U vodařů funguje nonstop služba

5. Nehrozí kvůli mrazům praskání vodovodního potrubí?

Vodaři jsou podle mluvčí společnosti Moravská Vodárenská Heleny Koutné na nápor arktických teplot dobře připraveni.

„Funguje čtyřiadvacetihodinová pohotovostní služba, která je při případné závadě okamžitě připravena zasáhnout. Zatím ale nemáme ze Zlínského kraje žádnou mimořádnou událost hlášenou,“ poznamenala Koutná s tím, že větší potíže se dají očekávat až po čtrnácti dnech nepřetržitých mrazů.

„Pak teprve se začínají hýbat zemní vrstvy, čímž dochází k poškozování potrubí,“ vysvětluje mluvčí.

6. Neztěžuje současné klima práci hasičům?

Pokud teplota klesne pod patnáct stupňů, tak i hasiči se musejí potýkat s různými problémy. Zamrzávají například staré a neudržované hydranty.

„Naštěstí míst, kde se dá napojit na vodu, je více, takže v případě, že se to stane, dokážeme problém vyřešit,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Samotní záchranáři musejí podle něj být v ledovém počasí při zásazích maximálně opatrní. „To platí zejména v situacích, kdy musejí lézt do výšek a pohybovat se například na střechách,“ nastiňuje mluvčí.

7. Jak jsou na pohyb ve venkovních mrazech připraveni strážníci?

V odlišném režimu pracují aktuálně kvůli zimě zlínští pochůzkáři. „Obvykle se jim čas, který musejí trávit mimo budovu, krátí. To znamená, že venku nejsou tři hodiny, ale jen jednu, maximálně půl druhé hodiny. Pak se jdou ohřát a až po nějaké době opět vyrážejí zpět do terénu,“ odhaluje mluvčí Městské policie Zlín Šárka Škubalová.

Dodává, že strážníci mají k dispozici i dostatek teplého oblečení, ale je pochopitelně věcí každého jednotlivce, jak se na pobyt venku připraví.

8. S jakými závadami přijíždějí řidiči do autoservisů?

Aktuální počasí působí značné problémy také šoférům, které trápí nárůst nejrůznějších druhů poruch. Autoservisy tak mají napilno.

„Když se ochladí, míváme více práce. Měníme hlavně autobaterie a kapaliny do ostřikovačů. Ty mají často účinnost jen do 10 °C,“ přiblížil Vít Mrva ze zlínského Autoservisu Bačík.

9. Trápí zmrzlá země hrobníky?

S notně promrzlou zemí musejí v těchto dnech zápolit i hrobníci.

„Vykopání hrobu jim samozřejmě trvá déle a je pro ně fyzicky mnohem náročnější. To se také odráží na ceně výkopu, která je při tak nízkých teplotách, jež momentálně panují, pochopitelně o něco vyšší,“ přiznává Bohumír Přibylák ze stejnojmenné zlínské pohřební služby.

10. Musela na pokles teplot reagovat zlínská teplárna?

Mrazivé počasí nutí pochopitelně obyvatele domů a bytů rozpalovat radiátory doruda. Není tedy divu, že odpověď Teplárny Zlín na zvýšenou poptávku na sebe nenechala dlouho čekat. „V těchto dnech zvýšila teplárna svůj výkon tak, aby byly splněny potřeby všech odběratelů společnosti,“ sdělila mluvčí společnosti Alpiq Generation Markéta Čapková.

11. Varovali jste vaše žáky, aby neolizovali zábradlí?

K podobné výstraze, k níž jako ředitel školy sáhl ve Svěrákově filmu Obecná škola Rudolf Hrušínský, v Základní škole Dřevnická Zlín raději nepřikročili.

„Obávám se, že by to mohlo mít stejný efekt jako ve zmiňovaném filmu,“ připomíná s úsměvem ředitel školy Pavel Dvořák scénu, při níž crčela školákům z odtržených jazyků krev. Navíc takové upozornění prý ani není zapotřebí. „V nejbližším okolí školy totiž žádné zábradlí nemáme,“ objasnil ředitel.