Variantou je přitom buď sjednat sociální pracovnice, aby docházely pomáhat starému či nemohoucímu do domácnosti, nebo jej přímo ubytovat v některém zařízení poskytujícím i tento druh časově limitované pomoci. „Každoročně je zájem o takzvané odlehčovací služby, tedy ubytování na týden až tři měsíce v době od května do září, vždy větší, než je námi nabízená kapacita. Z celkových 138 míst domova máme pro tuto péči šest míst v naší budově A a čtyři v budově C,“ nastínila například ředitelka otrokovického Senioru Ivana Vardanová.

Pobyt v zařízení přitom prý přijde denně na několik set korun podle druhu pokoje nebo třeba diety ve stravování. Z hlediska obsazení lůžek je prý ale plno.
„Dá se říct, že situace je stejná jako v loňském roce - lůžka jsou rezervována převážně až do září, samozřejmě se situace může každým dnem měnit podle změny zdravotního stavu ubytovaných nebo třeba nové situace v jejich rodině,“ podotkla Vardanová.

Výhradně jen lůžka na odlehčovací péči provozuje vizovická obecně prospěšná společnost Dotek. „Máme zde šestnáct míst a je o ně zájem celoročně. Přes léto samozřejmě bývá nejvíc plno,“ poznamenala ředitelka Doteku Radomíra Pečeňová. V současnosti tak prý mají už jen jedno volné místo pro muže. Pobyt přitom přijde denně asi na pět set korun.

Jak upozornila zastupující ředitelka zlínského Červeného kříže Silvie Babčáková, dobré je prý včas nahlásit i zájem o pomoc přímo v domácnostech. „Našich osm sester přes rok pomáhá asi sedmdesáti lidem. Přes prázdniny je jich ještě asi o patnáct víc,“ poznamenala Babčáková s tím, že za péči se platí asi sto korun na hodinu.