Petr Michálek je ředitel Městského divadla ve Zlíně

Pondělí

Tisková konference ve zrekonstruované Dílně. Přišlo celkem deset novinářů. Rozhovory, natáčení. Výsledkem bylo množství článků následující den v novinách. V některých bohužel řada nepřesností. Vzpomněl jsem si na jednu starou kauzu ještě z Děčína. Jeden zaměstnanec tam na služebním počítači stahoval a bohužel i sdílel hudbu. Má PR manažerka mi doporučila být první, kdo o tom bude informovat. Stalo se. Pár minut poté mi volal redaktor z televize, jestli si mohou udělat reportáž. Souhlasil jsem. Nejdřív rozhovor se mnou. Tři čtyři otázky, v podstatě jsem opakoval to, co bylo v tiskové zprávě. Pak se mě zeptali, kdo to je. Odpověděl jsem, ať se nezlobí, ale že to nebudu prozrazovat, protože zatím není nikdo obviněn. Výsledek? Ve zprávách odvysílali jen tuto mou odpověď, takže jsem paradoxně byl ten, kdo nechce nic prozradit. Žijeme zkrátka v mediální době. A člověk s tím těžko něco nadělá.

Úterý

Jednání správní rady divadla. Věcné, stručné.

Středa

Natáčení filmečku v Radiu Zlín, který bude odvysílán při slavnostním zahájení nové sezony 17. září. Není nic horšího než hrát ve tři odpoledne rozjařenou společnost, ale zvládli jsme to. I se soškou Aplausu, kterou zapůjčil Radovan Král. Součástí tohoto večera totiž bude i předání cen Aplaus za minulou sezonu. V okamžiku, kdy čtete tyto řádky, je již rozhodnuto, takže nehlasujte. Výsledky oznámíme v sobotu před vyprodaným hledištěm.

Čtvrtek

Bouřlivé jednání zastupitelstva, materiál týkající se divadla byl schválen. Hned poté letím na explikaci představení Brouk v hlavě, první seznámení s návrhem scény a kostýmů. Koncept se mi moc líbí, jen těch peněz kdyby na to bylo víc. Pokaždé se znovu a znovu divím, jak levně to naše dílny dovedou udělat. Klobouk dolů. Odpoledne už na kole přejíždím do Lužkovic, kde hrajeme v dešti exhibiční fotbalové utkání proti Filharmonii Bohuslava Martinů. Prohráli jsme zaslouženě 1:2. I přes kvalitní výkon pana ředitele Němého. V rozstřelu jsem navíc nedal penaltu. Ale jinak moc povedená akce. Na jaře musíme vyzvat soupeře k odvetě.

Pátek

Do divadla zavítal architekt Miroslav Řepa, který v 60. letech společně s panem Rozhonem zlínské divadlo „postavil“. Znovu jsem si potvrdil, že čím větší kapacita ve svém oboru, tím skromnější daný člověk je. Letos oslavil 81 let. A je to jeden z nejvitálnějších lidí, jaké jsem kdy potkal. A to jak fyzicky, už teď se těší na lyžování, tak psychicky - jeho přístup k novinkám v architektuře i v divadle jsem hluboce obdivoval. O to větší radost mi udělalo, když chválil náš postup při rekonstrukci Dílny a foyer ve Studiu Z. „Získalo to takový, jak jen to říct pěkně česky, takový luft,“ uzavřel vše s úsměvem.

Tento týden probíhají generální zkoušky na novou premiéru, první v této sezoně. Již ve středu Klevetivá středa na jevišti. Přijďte. Dozvíte se víc

Petr Michálek