„Veterinární distributoři si rozebrali asi osm tisíc dávek,“ uvedl předseda Ústřední odborné komise chovatelů králíků Miloslav Martinec a dodal, že jsou všechny už v podstatě rozebrané.

Další dovoz vakcíny předpokládá už kolem prvního září.

Nový typ moru králíků RHDV2 se poprvé objevil ve Francii v roce 2010. Od té doby se šíří Evropou a ve většině zemí začíná nahrazovat původní cirkulující RHDV kmeny.

Předtím, než bylo očkování dostupné, byl tento typ králičího moru prokázán pouze ve dvou chovech v severních Čechách. Jeho další šíření je však podle Martince vzhledem k masivnímu rozšíření v sousedním Německu nutné očekávat.

DELŠÍ PRŮBĚH, NIŽŠÍ ÚMRTNOST

Onemocnění typem RHDV2 postihuje všechny věkové kategorie králíků. Má oproti starému typu delší průběh, avšak nižší úmrtnost.

„Mám zkušenost, že většinou pojdou ta zvířata, která chovatelé vůbec neočkují,“ řekl chovatel Tomáš Červinka.

Podle něj je nejlepší prevencí králičího moru řádná vakcinace.

Chovatel Antonín Kadlčík v červenci uvedl, že své králíky nechá naočkovat, jakmile to bude možné.

„Na klasický mor už je naočkované mám,“ uvedl Kadlčík.

„Každý chovatel králíků se moru bojí. Přenáší se to větrem nebo třeba na výstavách, když má někdo infikovaného králíka pořízeného ze zahraničí,“ dodal.

Podle Martince je u RHD2 inkubační doba až devět dní a virem infikovaný živý dosud zdravý králík může cestovat přes celou Evropu.

VETERINÁRNÍ SPRÁVA STATISTIKU NEVEDE

Na králičí mor podle Martince uhyne každoročně mnoho králíků, statistiky však vedeny nejsou.

„U odpovědných chovatelů nelitujících minimální náklady na očkování jsou ztráty na mor dosud zanedbatelné,“ sdělil Martinec.

Je zcela specifický pro králíky, na člověka a další zvířata přenosný není. Zajíci mají virus podobný, ale jiný.

„Veterinární správa králičí mor nesleduje, protože králík není hospodářské zvíře,“ vysvětlil chovatel Lubomír Gajdůšek.

Králičí mor v seznamu nebezpečných nákaz uvedený není a s jeho výskytem proto nejsou nařizována žádná mimořádná opatření.

„Pokud dojde k selhání účinnosti vakcinace, je vhodné informovat veterinárního lékaře, který vakcinaci provedl. V případě úhynu je nutné provést neškodné odstranění uhynulých králíků v asanačním zařízení,“ okomentoval tiskový mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

MICHAELA KOLKOVÁ