Deník požádal módní experty, aby zhodnotili styl oblékání lidí v regionu. Poradí vám třeba vyhlášený zlínský krejčí Jaroslav Mejta či milovnice módy, které o oblékání píší blogy na internetu.

1. Jak se podle vás oblékají lidé na Zlínsku?

2. Jakých prohřešků se nejčastěji dopouštějí?

3. Jaké oblečení doporučujete nosit v létě?

Šárka Šišková, oděvní designérka, Zlín

1. Dívám se na všechno a všechny kolem sebe s profesním zájmem a také s určitou deformací oděvního designéra, který má svou výtvarnou optiku. Něco oceňuji a nad něčím se mi točí hlava ale to platí pro všechny profese. Někdo se obléká s vkusem, citem a elegancí, jiný si zase vezme to, co mu leží ve skříni.

2. U mužů je to nesprávná kombinace materiálů, například kostkovaná košile a kostkované kraťasy. U žen divoké nevýtvarné vzory na látce jejich oděvů. Obecně platí, že méně je více.

3. Určující je správný a kvalitní materiál. Len v kombinaci s přírodním hedvábím či bavlna jsou na léto nejlepší. Vyhnout bychom se měli materiálům syntetickým, které jsou neprodyšné a nekomfortní. Léto si žádá relax a my ho svým příjemným oděvem můžeme podpořit. Takže dámy, nebojme se dopřát si radost z nových krásných vzdušných šatů.

Sára Sošková, fashion blogerka, Valašské Klobouky

1. Záleží na člověku. Jsou lidé, kterým to sluší a vypadají krásně. Samozřejmě ale potkávám i lidi, kteří mě nepříjemně překvapují tím, co dokážou vymyslet za kreace!

2. U pánů jsou to jednoznačně ponožky v sandálech. To je opravdu nevkusné. A u žen? Poslední dobou potkávám čím dál tím více žen v legínách. Já osobně legínám příliš neholduji. Když si pod ně některé slečny dají nevhodné spodní prádlo a ještě k tomu se šíleným motivem to je teprve peklo.

3. Z osobních zkušeností určitě doporučuji volné dlouhé šaty a sukně z lehkého materiálu. Já se v nich ve vedrech cítím nejlépe.

Lenka Petříková, vizážistka a módní stylistka, Zlín

1. Volí stejný směr, ve většině případů to znamená inspirace ve městě a splynutí s davem. Vesměs se bojí barev a experimentování, protože si nejsou jistí hranicí vkusnosti a extravagance.

2. Ze sandálů stále občas vykouknou ve městě ponožky. Ženy si často vybírají ve výloze celý outfit, který jejich postavě nelichotí tak jako figuríně. Letní sezona nemusí začít hlubokými výstřihy, vyzývavým líčením a lacinými parfémy. Ženskost se dá zvýraznit i jemnějším způsobem. I výraz sportovní elegance si občas ženy pletou s romantickými šaty a sportovní kabelkou.

3. Aktuální sezona velí: pastelové barvy, metalické odlesky na různých materiálech, černobílá kombinace a námořnický styl. Pánové, doporučuji zahodit tenisky, vyzout ponožky a stylově se obout do práce i do společnosti, například do bot mokasínového typu.

Lenka Gondová, prodejna Guess/Napapijri/CK, Zlín

1. Co se týká módy, jsme a budeme strašně pozadu, například oproti Německu. Ale je pravda, že se snažíme. Všimla jsem si, že je tu hodně slečen, které chodí vyzývavě oblečené, aby byly na očích. Objevují se samozřejmě celý rok, ale v létě určitě více.

2. U mužů to jsou ponožky v sandálech. U žen se mi nelíbí, když si vezmou pod sukni tříčtvrteční legíny. Ale jinak ne.

3. Všude je hodně silonu, který je neprodyšný. Na léto je lepší vybírat si bavlnu nebo bavlnu smíchanou s elastenem. Určitě se v tomto materiálu bude člověk cítit lépe. Co se týká barev, neměli bychom se jich bát a šatník více oživit.

Petra Červíková, fashion blogerka, Uherský Brod

1. Myslím si, že si tu každý nosí to, co chce. Líbí se mi, jak se obléká většina lidí v mém věku. Objevuje se tu i „klasika" ve smyslu obléct se co nepohodlněji a víc to neřešit. Je ale fajn, že se objevují i odvážnější kousky: různé sukně, kraťasy do pasu a zajímavé košile a šaty. Jsem ráda, že se lidi o módu více zajímají, i když ne většina.

2. V létě všichni často vidíme typické ponožky v sandálech. Nemám nic proti pěkným ponožkám v sandálech, třeba těch na platformě, to může vypadat dobře. Ale ve sportovních sandálech? To opravdu ne. A také si často lidé oblékají co nejmenší velikost oblečení, která jim ale příliš nelichotí.

3. Určitě doporučuji barevné kousky a oblečení se zajímavými potisky. Také šortky s vyšším pasem, sukně do pasu, šaty, snad jakékoli volné topy, maxi sukně nebo maxi šaty.

Magdaléna Šestáková, prodejna Gant, Zlín

1. Jsou na tom dost špatně. Většinou se nesnaží sladit oblečení a vypadat zajímavě. Celkově se oblékají neúměrně tomu, jak vypadají.

2. Legíny a riflové sukně tu vídám dost často. Tato kombinace mi přijde nesmyslná. Člověk si má vzít buď legíny, nebo sukni, ne dohromady. A ponožky v sandálech jsou už „klasika", ale nejenom na Zlínsku.

3. Měli by brát v potaz své proporce a tomu oblečení přizpůsobit. V létě se oblékat vesele, svěže, do barev. Lidé nemají fantazii, jsou jako šedé myšky, měli by více experimentovat. Na barvy v našem obchodě navádíme i muže a pomalu si na ně zvykají.

Jaroslav Mejta, pánský krejčí, Zlín

1. Je poznat určité zlepšení. Každý rok pozoruji výrazný posun jak v estetice, tak ve výběru kvalitnějších oděvů. Zvláště mladá generace sleduje módní trendy a nebojí se vkusně experimentovat. V určitých profesích začíná platit neoficiální oděvní kodex a zaměstnanci se podle něj řídí.

2. Nejvíce pozoruji nedostatek sebereflexe k samotné postavě a také ve volbě oblečení k dané příležitosti. Přežívá hodně neformální styl, často až za hranicí vkusu. Stírá se rozdíl mezi formálním a neformálním oděvem, což není vždy dobré. Například při návštěvě státní správy není vhodné, když má dotyčný pracovník či pracovnice oblečené vytahané bavlněné triko neurčité barvy, kraťasy a sandály.

Chápu, že to může být v létě velmi pohodlné, ale určitá míra estetiky a dobrého vkusu by měla být zachovaná. Ponožky do sandálů snad nemusím ani zmiňovat. S tímto nešvarem se stále setkávám, a to nejen u nás. Podle mého názoru chybí více rozmanitosti a pestrosti.

3. Jednoznačně vzdušné, pohodlné, příjemné a vyrobené z lehkých materiálů. I v létě musíme rozlišovat, na jakou příležitost je daný oděv určený. Tak jako do hor nepůjdu v letním saku, kalhotách a letních polobotkách, tak mi nepřijde vhodné se v trekovém oblečení pohybovat na večerní psrty. Apeloval bych na ženy, aby více upřednostňovaly dámské prvky oblečení, které podtrhnou jejich noblesu a šarm.

Stanislava Červenáková, majitelka svatebního salonu a agentury Juliana, Kroměříž

1. Z profesního hlediska sleduji hlavně svatební a společenskou módu. Myslím, že místní lidé se oblékají především podle toho, na co mají a co jim místní obchody nabízejí.

2. Nesprávné kombinace odstínů barev, stylů a materiálů. Pokud ladíte svůj šatník například do fialové barvy, pozor na různé odstíny. Ty se pak vzájemně „bijí" a konečný efekt nepůsobí elegantně.

3. Jednoduché, lehké, vzdušné a ve veselých barvách ze splývavých materiálů. Co se týče svatebních šatů, záleží na typu a stylu nevěsty. V letních měsících jsou nejoblíbenější šaty z šifonu.

Sára Goralčíková, Půjčovna šatů PrincessDress, Valašské Meziříčí

1. Myslím si, že situace se rozhodně zlepšuje. Větší důraz se nyní klade především na dětskou módu. Za mého mládí se všechno oblečení dědilo, teď se v obchodech objevují speciálně dětská oddělení. Většina mladých lidí se snaží oblékat podle módních trendů, ne všem se to ale povede. Někdy se objeví v ulicích i lidé, kterým se situace vymkne z rukou. Držet krok s modu se čím dál více snaží i starší lidé, což je skvělé.

2. Nejčastějším českým fau pax jsou stále ponožky v sandálech. V tomto případě nezáleží na věku, ponožky v nich nosí i mladí lidé. Další častou věcí je míchání nevhodných barev nebo jejich přemíra. Každý by měl myslet na to, že povolenou normou jsou tři barvy, které by se ovšem neměly navzájem přebíjet, ale doplňovat. U žen se objevuje problém s vhodnou délkou sukně.

3. Oblečení v létě by mělo být především vzdušné, z lehkých materiálů. Neměli bychom se přitom bát barev. Letos například letí velké květinové vzory nebo dlouhé šaty. Samozřejmě záleží také na počasí. Vhodným doplňkem jsou sandály nebo oblíbené baleríny.

Do módy se znovu vrací třeba plisování

Vsetín - Příchod léta je pro mnohé ženy signálem pro obměnění šatníku. Své by o tom mohla vyprávět také třiapadesátiletá Zdenka Hlaváčová, která vede ve Vsetíně své krejčovství už od roku 1996. Krejčovou se vyučila po vzoru svého otce. Ten ji k tomu vedl už od útlého věku.

Zdenka Hlaváčová přiznává, že se často na práci svého tatínka dívala se zaujetím. Od doby, kdy se začala krejčovinou živit, už podle svých slov změnila třikrát stanoviště. Energicky popisuje, jak tenkrát začínala ještě s jednou kolegyní.

„První krejčovství jsem vedla ve vsetínské části Pod Pecníkem. Potom jsem se stěhovala ještě několikrát. Nakonec jsem získala místo po pánském krejčím, který zde na Trávníkách sídlil přede mnou," vysvětluje sympatická krejčová.

Jak dodává, místo je to velmi výhodné. Nedaleko je centrum města i obchod. Starší lidé a maminky s kočárky nemusejí do její dílny do schodů. Když přijde řeč na současné trendy v šití oblečení, začne pohotově vyjmenovávat nejrůznější techniky a materiály. „Mimo všechny věkové kategorie šiji také pro divadelní společnosti," prozradila. V současnosti připravuje kostýmy pro českobudějovické divadlo.

A co se teď nosí? „Do módy se vrací plisování. I když uznávám, že v Čechách jsou oproti Moravě o krok napřed," říká.

Na dotaz, zda se v dnešní době tato živnost vyplatí, jen mávne rukou. „Vše záleží na dobrých prodejnách látek. Když zrušili zdejší metráž, snížil se i počet zákaznic," posteskla si Hlaváčová.

Přiznává, že trpí nemocí z povolání. Z dovolených si na rozdíl od běžných turistů vozí namísto suvenýrů především různé typy látek.

„Často pokukuji po lidech, které potkávám na ulici. Českému člověku často chybí vkus se vhodně obléci," dodává sympatická krejčová ze Vsetína. (mho)

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU