Krajští zastupitelé schválili na činnost těchto domovníků dotaci čtyři sta tisíc korun.

„Zkušenosti z předchozích let nám ukázaly, že se jedná o osvědčenou metodu, jak v romských lokalitách udržet nejen čistotu a pořádek, ale zabránit i nesnášenlivosti okolního obyvatelstva," vysvětlila Taťána Valentová Nersesjan, radní Zlínského kraje pro sociální oblast.

Podle ní v těchto lokalitách podstatně ubyly stížnosti okolních obyvatel.

Ne všichni zastupitelé však s navrhovanou podobou zcela souhlasí.

„Aktivita je to zajímavá. V bytových domech si však každý uklízí sám. Tady je problém v tom, že tito domovníci jsou někde vnímáni jako uklízečí a nájemníky to k udržování pořádku nevede už vůbec," poznamenal senátor, zastupitel a starosta Vsetína Jiří Čunek.

„Osobně proti tomu programu nic nemám, chtělo by to ale nasměrovat tak, aby to nedemotivovalo ostatní," doplnil Čunek.

Podle radní Nersesjan bude Zlínský kraj tuto aktivitu ještě vyhodnocovat přímo s danými městy.

„Rádi bychom tuto možnost rozšířili, protože podobných lokalit je v kraji více. Chceme však, aby s námi na tomto města spolupracovala a měla i finanční spoluúčast," doplnila radní.

Svého domovníka budou mít v lokalitě Bořenovská v Holešově. Dále v romské lokalitě Račín v Kroměříži, kde je celkem 29 bytů, a ve zlínské lokalitě Obeciny.

Poslední lokalitou, kde bude pracovat domovník, je Větrná a Vazová v Uherském Brodě. Lokalita Vazová je známá výskytem takzvaných holobytů pro neplatiče. Bytovému domu v tamější ulici Větrná se zase dlouhá léta přezdívá „Dům hrůzy".