Na paní Marcelu přišly porodní kontrakce ve 29. týdnu těhotenství. Zastihly ji doma na chodbě. Stačila přivolat záchranku, než však dorazila, dítě bylo na světě. Dýchalo spontánně, i když s potížemi. Maminka mu poskytla potřebné teplo, záchranáři po základním ošetření přivolali novorozenecké oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně (KNTB).

„Dobře si na ten případ pamatuji. Situace, kdy se v takovém předstihu rozběhne porod doma jsou výjimečné. Většina z nich však má šťastný konec a platí to i pro tento,“ vzpomínal Jozef Macko, primář novorozeneckého oddělení Baťovky.

Jestliže porody ve 29. týdnu těhotenství (deset týdnů před běžným termínem – pozn. red.), jsou výjimečné, předčasné příchody dětí na svět jsou běžné. Rodí se takto každé desáté dítě. Na tento fakt upozorňuje i Světový den předčasně narozených dětí, který připadá na 17. listopad. Připomnělo si ho také město Zlín, když se v úterý purpurovou barvou rozzářila budova radnice.

Stovky případů

O předčasně narozené děti se v České republice starají perinatologická centra. Je jich dvanáct, jedno z nich ve zlínské nemocnici, kde je součástí zmíněného novorozeneckého oddělení. Za čtvrt století jeho existence vyjížděli zdravotníci k předčasným porodům mnohokrát. „Ve většině případů se jedná o rutinní činnost,“ podotkl Jozef Macko.

V rámci zajištění předčasných porodů a převozů takto narozených dětí a jejich maminek Baťovka úzce spolupracuje se Zdravotnickou záchrannou službou Zlínského kraje (ZZS ZK). Společně řešily už stovky případů, občas s podobně napínavým průběhem jako byl u paní Marcely.

„Ve Zlíně jsou ošetřovány i děti, které potřebují specializovanou neonatologickou péči a byly porozeny v jiných nemocnicích Zlínského kraje. ZZS ZK tak zajišťuje pro perinatologické centrum transportní služby pro předčasně narozené a rizikové novorozence z jiných zdravotnických zařízení v kraji do KNTB,“ uvedl náměstek lékařské péče ZZS ZK Dorián Pfeifer.

„Jsme kolegům a kamarádům ze zdravotnické záchranné služby za skvělou spolupráci opravdu vděčni. A vděčni jim jsou i naši pacienti a jejich rodiče,“ vzkázal Jozef Macko.

Světový den předčasně narozených dětí
O zápis mezi významné dny se zasadila nadace EFCNI (Evropská nadace pro péči o novorozence). Poprvé byl coby světový den slaven v roce 2010. Barvou a symbolem Prematurity day je purpurová barva, která byla odjakživa spjata s nedonošenými dětmi. 17. listopad nebyl zvolen náhodou. Je to den, kdy se jeden ze zakládajících členů EFCNI stal hrdým otcem dcery poté, co následkem předčasného porodu ztratil trojčata.