Na paní Marcelu přišly porodní kontrakce ve 29. týdnu těhotenství. Zastihly ji doma na chodbě. Stačila přivolat záchranku, než však dorazila, dítě bylo na světě. Dýchalo spontánně, i když s potížemi. Maminka mu poskytla potřebné teplo, záchranáři po základním ošetření přivolali novorozenecké oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně (KNTB).

„Dobře si na ten případ pamatuji. Situace, kdy se v takovém předstihu rozběhne porod doma jsou výjimečné. Většina z nich však má šťastný konec a platí to i pro tento,“ vzpomínal Jozef Macko, primář novorozeneckého oddělení Baťovky.

Cvičení ve Vitasana clubu ve Zlíně. Ilustrační foto
Ve Zlínském kraji zvyšovat vstupné nechtějí. Někde ale budou muset

Jestliže porody ve 29. týdnu těhotenství (deset týdnů před běžným termínem – pozn. red.), jsou výjimečné, předčasné příchody dětí na svět jsou běžné. Rodí se takto každé desáté dítě. Na tento fakt upozorňuje i Světový den předčasně narozených dětí, který připadá na 17. listopad. Připomnělo si ho také město Zlín, když se v úterý purpurovou barvou rozzářila budova radnice.

Stovky případů

O předčasně narozené děti se v České republice starají perinatologická centra. Je jich dvanáct, jedno z nich ve zlínské nemocnici, kde je součástí zmíněného novorozeneckého oddělení. Za čtvrt století jeho existence vyjížděli zdravotníci k předčasným porodům mnohokrát. „Ve většině případů se jedná o rutinní činnost,“ podotkl Jozef Macko.

V rámci zajištění předčasných porodů a převozů takto narozených dětí a jejich maminek Baťovka úzce spolupracuje se Zdravotnickou záchrannou službou Zlínského kraje (ZZS ZK). Společně řešily už stovky případů, občas s podobně napínavým průběhem jako byl u paní Marcely.

Péče o nemocné s covidem. Ilustrační foto
S covidovými pacienty pomáhají hasiči - zdravotníci, připojí se i vojáci

„Ve Zlíně jsou ošetřovány i děti, které potřebují specializovanou neonatologickou péči a byly porozeny v jiných nemocnicích Zlínského kraje. ZZS ZK tak zajišťuje pro perinatologické centrum transportní služby pro předčasně narozené a rizikové novorozence z jiných zdravotnických zařízení v kraji do KNTB,“ uvedl náměstek lékařské péče ZZS ZK Dorián Pfeifer.

„Jsme kolegům a kamarádům ze zdravotnické záchranné služby za skvělou spolupráci opravdu vděčni. A vděčni jim jsou i naši pacienti a jejich rodiče,“ vzkázal Jozef Macko.

Světový den předčasně narozených dětí
O zápis mezi významné dny se zasadila nadace EFCNI (Evropská nadace pro péči o novorozence). Poprvé byl coby světový den slaven v roce 2010. Barvou a symbolem Prematurity day je purpurová barva, která byla odjakživa spjata s nedonošenými dětmi. 17. listopad nebyl zvolen náhodou. Je to den, kdy se jeden ze zakládajících členů EFCNI stal hrdým otcem dcery poté, co následkem předčasného porodu ztratil trojčata.