Oba jmenovaní totiž v prvním kole doplňovacích voleb do Senátu, na uvolněné místo po Tomiu Okamurovi, získali nejvíce hlasů z devíti kandidátů. Suverénním vítězem prvního kola voleb, které proběhly v pátek a sobotu, je lidovecký kandidát Patrik Kunčar, jemuž odevzdalo hlas 23,36 % voličů. „Je to pro mě obrovský závazek a udělám všechno pro to, abych uspěl i v druhém kole, a následně také, abych naplnil očekávání, která do mě voliči vložili," uvedl vítěz prvního kola volby Patrik Kunčar. 

VIDEO: Kunčar: Volební účast byla vysoká, odhadoval jsem ji na 15 procent

Dvojka kola prvního se ziskem 16,52%, občanský demokrat, exhejtman Zlínského kraje, Libor Lukáš, se do druhého kola boje o křeslo po Tomiu Okamurovi dostal jen s velmi těsným náskokem (16,52%) nad sociálnědemokra­tickou kandidátkou Milenou Kovaříkovou (16,09%). „Bylo to o chlup. Moc mě těší, že jsem překonal všechny kandidáty, kteří se profilovali jako favorité. Věřím, že do druhého kola půjdu občerstvený a dotáhneme toto soutěžní utkání do konce," reagoval bezprostředně po vyhlášení výsledků Libor Lukáš.

VIDEO: O úspěchu se Libor Lukáš dozvěděl při konání reginálního sněmu ODS ve Zlíně

Jeho soupeřka neskrývala zklamání. „Nemám sice radost, že jsem neprošla jen o pouhých sedmadevadesát hlasů. Výsledek ale respektuji, vůbec nic s tím nenadělám," vyjádřila se k volbám Milena Kovaříková. Neúspěch vnímá tak, že jí není souzeno odejít za prací do Prahy. „Osud mi naznačuje, že mám zůstat v regionu a pracovat tady i nadále," řekla Milena Kovaříková. V druhém kole senátních voleb se voliči podle jejich slov mají rozhodovat podle svého nejlepšího svědomí a vědomí.

K volebním urnám v prvním kole doplňovacích voleb přišlo 23,33 % oprávněných voličů. Vítěz druhého kola volby, které se uskuteční za týden, nahradí v Senátu Tomia Okamuru, který na podzim loňského roku vyhrál předčasné parlamentní volby a stal se poslancem za hnutí Úsvit přímé demokracie.

I toto hnutí mělo v boji o jeho křeslo svého kandidáta Pavla Talaše, ten ale skončil se ziskem 12,92 % až čtvrtý v žebříčku devíti kandidujících ve volbách. Náhrada v rámci hnutí se tak v senátorském křesle Okamury konat nebude. Sám lídr hnutí takový výsledek prvního kola volby ale za špatný nepovažuje. „Je to absolutně skvělý výsledek pro Úsvit. Po nedávných prvních volbách do poslanecké sněmovny jsme získali třináct procent hlasů, přičemž já jsem nebyl lídrem strany," uvedl Tomio Okamura pro Deník. Úsvit podle jeho slov skončil těsně za etablovanými stranami. „Je vidět, že naše hnutí posiluje. Pro nás je to neskutečně skvělá zpráva, jsem absolutně nadšený. Získáváme sílu na české politické scéně, přestože jsme novým subjektem. Úsvit dostal více procent než ve sněmovních volbách. Vítáme tento výsledek," doplnil čelný představitel hnutí Tomio Okamura.

Až pátá příčka patří bývalé senátorce Janě Juřenčákové, která získala 12,84 %. Kandidovala za hnutí NEZÁVISLÍ. Zbylí čtyři kandidáti zůstali v závěsu pod desetiprocentní hranicí. Automaticky to ale neznamenalo zklamání. „O výsledku rozhodují voliči. Lidé se ale rozhodli dát hlas jiným, je to jejich právo," informoval kandidát KSČM Radomír Rafaja. Koho jeho strana podpoří ve druhém kole senátorských voleb, zatím netuší.

ON-LINE přenos z druhého dne voleb do Senátu Parlamentu ČR

První kolo doplňovacích voleb se obešlo bez výrazných potíží. "Komise ve všech třinácti volebních okrscích, které měly celkem 95 členů včetně zapisovatelek, hlásily po celou dobu voleb klidný průběh," potvrdila například mluvčí otrokovické radnice Lenka Vaculová. V Otrokovicích se výsledky dramaticky lišily od těch celkových. Zde zvítězila sociálnědemokra­tická kandidátka Milena Kovaříková se ziskem 22,31 % a druhý skončil Pavel Talaš kandidující za hnutí Úsvit, kterému odevzdaly v Otrokovických volebních místnostech hlasy 16,38 % voličů.

První kolo voleb se ale neobešlo bez kuriozit a zajímavostí. Na poníkovi například přijela k volbám v Lopeníku v sobotu krátce před 14. hodinou Lenka Převorovská. Bydlí totiž v odlehlé části katastru obce, v Bošáčkách. „ Po silnici je to od nás až na Bošáčky čtrnáct kilometrů a musíte jet přes Slovensko. Já to ale vzala sedmikilometrovou zkratkou. Za dnešního počasí to byla pěkná, ani ne hodinová vyjížďka," prozradila předsedkyně tamní volební komise Františka Miškářová. V Lopeníku, jedné z nejmenších obcí v Bílých Karpatech na Uherskohradišťsku, získal v prvním kole doplňkových senátních voleb nejvíc hlasů, 25 z celkových 45, Libor Lukáš (ODS). Patriku Kunčarovi (KDU-ČSL) odevzdalo svůj hlas 8 obyvatel Lopeníku.

K volebním urnám ve volebním obvodu č. 80 se v prvním kole v pátek a sobotu vydalo přesně 23 083 voličů. Pokud by měla být 100% účast, pak by jich muselo přijít 99 034. Tolik je totiž v tomto obvodu pro doplňovací volby do Senátu zapsáno jmen voličů. Druhé kolo se uskuteční v pátek 17. a sobotu 18. ledna.

CELKOVÉ VÝSLEDKY:

Pořadí kandidátů podle počtu získaných hlasů v 1. kole:

pořadí  kandidát volební strana výlsedek v % počet hlasů
1. Patrik Kunčar KDU-ČSL 23,36 5363
2. Libor Lukáš ODS 16,52 3792
3. Milena Kovaříková ČSSD 16,09 3695
4. Pavel Talaš Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury 12,92 2967
5. Jana Juřenčáková Nezávislí 12,84 2949
6. Radomír Rafaja KSČM 7,34 1686
7. Zuzana Zdráhalová Lapčíková Starostové a nezávislí a Zlínské hnutí nezávislých 7,02 1613
8. Jiří Remeš Strana svobodných občanů 2,3 529
9. Luděk Maděra Česká pirátská strana 1,56 359   

zdroj: www.volby.cz