Začátek jara však tráví ve Zlíně, kde momentálně absolvují odbornou stáž. Tu zahájili praxí na urgentním příjmu a přes kardiologické oddělení a jednotku následné intenzivní péče na oddělení ARIM se dostanou i na chirurgii nebo gynekologicko-porodnické oddělení.
Operace jsou na stáži nejatraktivnější
Právě pestrost stáže a možnost dostat se na více oddělení oceňují nejvíce.
„Mnoho zajímavých věcí, které jsou i v nemocnici v Tampere, jsme poprvé viděli až tady. Například operačního robota jsme zažili během operace až tady ve Zlíně. Obecně jsou pro nás právě operace v rámci této stáže to nejzajímavější,“ chválí si Kaipo. Jeho kolega je rád za lidský přístup ze strany zdravotnického personálu.
„Musím říct, že všichni lidé, které jsme zatím v nemocnici potkali, byli velmi milí a nápomocní a každý je na nás hodný,“ říká Joonas.
Překonávají jazykovou bariéru
Přestože jdou k pacientům vždy v doprovodu zdravotního personálu, naučili se pár základních frází v češtině, aby mohli s pacienty komunikovat. „Pro mě osobně je tady nejtěžší právě to, že nemůžu naplno komunikovat s pacientem. Normálně jsem zvyklý komunikaci během péče věnovat hodně pozornosti. Je důležité pacientům vše vysvětlovat, ale také naslouchat, vnímat jejich potřeby,“ dodává Joonas.
Oba studenti se shodují, že zdravotní systém, kvalita péče a vybavení jsou srovnatelné s tím, na co jsou zvyklí ze své domoviny.
Díky spolupráci s Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně nejsou v nemocnici studenti ze zahraničí poprvé ani naposledy. „Na podzim u nás odbornou stáž absolvovaly studentky z Francie a zájem je velký i pro nadcházející akademické semestry," uvedl proděkan Fakulty humanitních studií zlínské univerzity, koordinátor těchto stáží v Krajské nemocnici T. Bati a vedoucí nelékařský pracovník na ortopedickém oddělení Petr Snopek.