Správní rada UTB již dostala od rektora Ignáce Hozy audit plánované výstavby

Audit týkající se výstavby, který si vyžádala od rektora Ignáce Hozy, dostala totiž se čtrnáctidenním zpožděním. Šéf vysoké školy, jehož kvůli záměru odvolal začátkem dubna akademický senát, říká, že tím může škola o vývojové centrum přijít.

Správní rada UTB zasedala 21. dubna. Už v tento termín očekávala od rektora Hozy audit. Ten však tvrdí, že mu předložila brněnská společnost Top Auditing konečné znění posudku až v půli minulého týdne. S jeho výstupy je spokojen.

„Byl jsem odvolán proto, že údajně porušuji vysokoškolský zákon, neinformoval jsem správně správní radu a překročil některé právní kroky. Audit mě však očišťuje a dokládá, že jsem se ničeho nedopustil,“ sdělil rektor Hoza.

Členům správní rady se dostal posudek do rukou před několika dny. Předsedkyně Michaela Šojdrová jej zatím podrobně prostudovat nestihla. Po zběžném zhlédnutí se domnívá, že není jednoznačný. Kroutí však hlavou nad tím, že jej má k dispozici až nyní.

„Mrzí mě, že se expertíza tak zpozdila. Budí ve mě otázky, zda se během čtrnácti dnů něco neodehrálo,“ podotkla Šojdrová.

Rektor však popírá, že by přípravu auditu jakýmkoliv způsobem ovlivňoval. „Lidi, kteří jej zhotovovali, vůbec neznám. Pokud má někdo podezření, ať dá klidně apel na auditorskou komoru,“ uvedl Hoza. Šéfku správní rady současně požádal, aby svolala zasedání do 31. května. Takový termín totiž stanovili univerzitě budoucí investoři parku, společnost TETRACO CS a manželé Berkovi. Vyzývají ji k zahájení první fáze projektu nebo odstoupení od něj a vrácení 300 milionů korun ministerstvu průmyslu a obchodu.

Šojdrová však hodlá svolat radu až první týden v červnu. „Pan rektor by měl vědět, že máme nárok na třicetidenní lhůtu. Měl si s auditem pospíšit a nevyjadřovat se v tom smyslu, že se jedná o politizaci. Nutí mě to k tomu, abych svolala zasedání až po volbách. Chápu zájmy podnikatelů, ale pro nás jsou na prvním místě zájmy školy,“ reagovala předsedkyně s tím, že soukromníci si už v minulosti stanovili několik konečných termínů, které posunuli.

Rektor Hoza je však přesvědčen, že správní rada svým rozhodnutím nepracuje ve prospěch univerzity. „Místo aby dělala dobro, zlikviduje projekt. Spolupráce vysoké školy s průmyslem je přitom všude ve světě prioritou,“ kroutí hlavou Hoza. „Doufám, že budou mít členové správní rady zdravý rozum,“ věří stále rektor.

Sám nyní čeká na ortel prezidenta, který jej jako jediný může z funkce odvolat oficiálně. Návrh na jeho odvolání už předložila ministryně školství Miroslava Kopicová Úřadu vlády ČR. „Vláda bude zasedat 24. května 2010. To je nejbližší termín možného projednání návrhu,“ sdělil aktuálně Jiří Hrbek z tiskového odboru. Pražský hrad, konkrétně prezident Václav Klaus, se jím začne zabývat podle mluvčího Radima Ochvata až po projednání vládou.

NA OKRAJ: V radě jistě rozhodnou ve prospěch UTB

Audit, který si nechala Správní rada UTB zpracovat k plánované výstavbě vědeckotechnického parku v Uherském Hradišti, mi připadá poněkud obecný. Být členem rady nevím, zda jej podpořit, či naopak. Devítičlenná sestava se však jistě rozhodne podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Připomeňme, že dalšími členy kromě poslankyně Michaely Šojdrové jsou zlínská primátorka Irena Ondrová, vicehejtman kraje Libor Lukáš, ministr financí Eduard Janota či místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková.

Marie Šidlová, redaktorka