VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O Velikonocích se mohu ponořit do tajemství vykoupení, říká farář

Zlínský kraj - Velikonoce jsou pohyblivými svátky, které připadají na neděli následující po prvním jarním úplňku. Pro věřící jsou největším církevním svátkem roku, čemuž odpovídá také četnost obřadů a bohoslužeb. Jaké jsou křesťanské Velikonoce, hovoří velehradský farář Petr Přádka

19.3.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Miroslav Herold - Ewave.cz

Co pro vás jako člověka i kněze znamenají Velikonoce?

Velikonoce jsou pro mě časem, kdy se člověk může ponořit do tajemství vykoupení. Je to pro mě čas, kdy v tichu je možné sestoupit do „hlubin“ a pozorovat, co vše Bůh učinil pro člověka, aby ho zachránil pro nebe.

Hlas zvonů zaznívající z kostelních věží pravidelně ráno, v poledne a večer jako výzva k modlitbě Anděl Páně, slýcháme až na jedinou výjimku po celý rok. Tou výjimkou jsou tři poslední dny před Velikonocemi. Proč?

Zmlknutí zvonů souvisí s liturgií těchto dnů. Na Zelený čtvrtek naposledy zazní zvony při zpěvu Gloria a rozezní se opět při stejném zpěvu až na Bílou sobotu, při noční mši svaté (vigilii). Mlčení zvonů ukazuje na to, že Pán Ježíš vstoupil do doby svého utrpení a smrti za hříchy lidí. Ježíš, náš Pán a Bůh, byl umlčen. Mlčení zvonů naznačuje smutek tvorstva nad tím, že Pán musel zemřít.

Zvony odlétnuvší do Říma nahrazují kluci školou povinní řehtačkami a klapačkami. Vyhánějí jimi opravdu proradného Jidáše?

Zda je tomu opravdu tak, nevím. S touto tradicí jsem se setkal až na Velehradě. Pokud se této aktivitě kluků dává takový podtext, nemohu mít nic proti. Tato tradice ale nemá s velikonoční liturgií nic společného.

Pětici významných velikonočních dnů tvoří Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota, Boží hod velikonoční a Velikonoční pondělí. Co si při nich věřící připomínají?

Neexistuje pětice velikonočních dnů, ale svaté Velikonoční triduum, což je Velký pátek, Bílá sobota a Neděle zmrtvýchvstání Páně. Je to pro křesťany to nejslavnější a nejdůležitější období celého liturgického roku. Triduum se ovšem začíná slavit už večer předešlého dne, tedy ve čtvrtek. Od Neděle zmrtvýchvstání se pak slaví velikonoční oktáv, což je osm dní oslav Ježíšova vzkříšení, který končí další nedělí. Pondělí velikonoční je jen druhý den velikonočního oktávu. Že si z něho lidová tradice udělala volný den, není spojeno s ničím zvláštním v naší liturgii.

Mezi nejpůsobivější velikonoční liturgické úkony patří bezpochyby takzvané lucernarium neboli slavnost velikonoční svíce. Co to znamená?

První část slavného obřadu Velikonoční vigilie je žehnání ohně a zapálení velikonoční svíce-paškálu. Oheň je přírodní živel, který dává teplo a světlo. V ohnivém voze byl vynesen svatý prorok Eliáš do nebe, Mojžíš mluvil s Bohem v hořícím keři, Duch svatý v podobě ohnivých jazyků sestoupil na apoštoly. Oheň je darem Božím pro člověka a ukazuje na Boží přítomnost a lásku k člověku. Hořící paškál znamená Ježíš –Bůh je zde.

On svým vzkříšením zničil temnotu hříchu a smrti. A jako plamen svíce rozetne noc a dává světlo a teplo, a můžeme tak jistě jít kupředu, tak Kristus, jdeme-li za Ním, za světlem, je nám jistotou, že dojdeme do nebe.

19.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Spořitelna na Jižních Svazích končí. Stěhuje se do areálu Svitu

Česko zpívá koledy. Ilustrační foto

Klečůvka: „Sejdou se bezvadní lidé,“ těší se na punč na akci s Deníkem

NEPŘEHLÉDNĚTE! Prvňáci ze ZŠ Mostní Zlín a ZŠ Slušovice ve Zlínském deníku

V tištěném středečním vydání Zlínského deníku budou fotky usměvavých dětí z prvních tříd ze ZŠ Mostní Zlín a ZŠ Slušovice

Gospelové Vánoce poprvé v evangelickém kostele

Po roce opět přichází krásný čas Vánoc a s ním i tradiční GOSPELOVÉ VÁNOCE, které již od roku 2003 pořádá agentura Pragokoncert. Vůbec poprvé přijedou do České republiky DONNELL ELLY & UNITED VOICES (USA) a slibují úžasný kulturní zážitek. Gospelové Vánoce se ve Zlíně konají tento čtvrtek a vůbec poprvé se tento jedinečný koncert uskuteční v evangelickém kostele.

Přidají se už posedmé

Stejný den, stejný čas, stejné koledy. Pět zvolených koled zazní zítra na náměstí 3. května v Otrokovicích. Do 7. ročníku akce Česko zpívá koledy se i tentokrát město zapojí.

ANKETA: Vyberte ten nejlepší dárek pod stromeček!

Redakce Deníku pro vás vybrala nejpopulárnější dárky posledních let. Které z nich byste chtěli najít pod stromečkem? Hlasujte!

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT