Právě podněty Zlíňanů mají rozhodnout o budoucím osudu tohoto objektu, který má být v roce 2013 prakticky prázdný.

Zatímco polovina objektu má patřit až do roku 2013 Muzeu jihovýchodní Moravy a Krajské galerii výtvarného umění, které se mají stěhovat do nově vzniklého Krajského kulturního a vzdělávacího centra, prostory bývalé Zámecké restaurace budou podle všeho na konci října opět nevyužité.

Po skončení výstavy Šangri-­la radní nemají k dispozici žádnou alternativu. Ačkoli údržba uzavřené restaurace stojí město podle dřívějších odhadů zhruba 50 tisíc korun měsíčně, investoři se sem nehrnou. Na vině jsou především vysoké provozní náklady.

„Restaurace je do budoucna neprovozovatelná. Poslední zájemce v momentě, kdy se seznámil s prostory a zejména s náklady za energie, vycouval,“ přiblížil náměstek primátora Ondřej Běták. Právě za energie prý poslední provozovatel Hubert Rýc měsíčně platil až sto tisíc korun.

Co tedy bude dál? Jasná odpověď je zatím v nedohlednu. Město se však nebrání neotřelým možnostem. „Je jasné, že musíme hledat pro tuto historickou budovu nové využití. Proto jsme se přihlásili do projektu Občan a radnice – konflikt, nebo partnerství, který pořádá Agora CE. Ta náš projekt Zámek Zlín – místo, kde se lidé setkávají zařadila mezi tři nejzajímavější v rámci celé České republiky a nabídla nám pomoc při jeho realizaci,“ vysvětlil zlínský primátor Miroslav Adámek.

Spolupráce města s Agora CE se v minulosti osvědčila již při realizaci rozvoje Bartošovy čtvrti. Cíl projektu je prostý. Proměnit budovu zlínského zámku v místo, které budou obyvatelé města rádi navštěvovat.

„Právě veřejnost bude moci výrazně ovlivnit, co vlastně v zámku bude. Nejprve formou dotazníků zpracovaných ve spolupráci s odborníky z Agora CE a poté i na osobním setkání. Tam už budeme přímo zpracovávat podněty, které z nich vyplynou,“ naznačil tiskový mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák.

Pečlivě naformulované dotazníky se k obyvatelům města mají dostat prostřednictvím Magazínu Zlín někdy na podzim. „Výsledek této komunikační fáze by měl být oznámen v prosinci nebo v lednu 2012. Poté by mohla následovat samotná realizace vítězného návrhu,“ doplnil Dvořák.

Výhodné je podle něj také napojení Agory CE na partnery z Norska. „Ti se výrazně podílejí na realizaci komunikačních částí vybraných projektů, což pro město znamená výrazné snížení nákladů,“ dodal.

Na konci srpna se navíc tři členové radničního týmu vydají přímo do norské metropole Osla na pětidenní studijní cestu. „Také letenky i ubytování jsou hrazeny z norských fondů,“ konkretizoval Dvořák.

A co si lidé ve zlínském zámku představují? Zábavní park, restauraci, vinárnu či wellness. Většinou však marně přemýšlejí. „Podle mě to je jedno. Ať už tam bude cokoli, stejně to bude vždycky drahé. A rozhodně to nebude pro každého,“ míní například Hana Svačinová.

Kromě řady těch, co volají po stylové restauraci, si někteří nebrali servítky. „Když je to tak drahé, tak bych to zboural a postavil tam parkoviště. Neustále je s parkováním problém, tak by to třeba pomohlo,“ dodal závěrem s nadsázkou Filip Michalec.