Celá řada lidí tak musí místo za návštěvou rodiny a známých zamířit do zubařského křesla.

Ve Zlínském kraji funguje o svátcích čtveřice zubních pohotovostí, konkrétně ve Zlíně, Kroměříži, Vsetíně a Uherském Hradišti. V prvních třech jmenovaných jsou k dispozici centrálně v nemocnicích, pouze na Slovácku drží zubaři pohotovost ve svých domovských ordinacích.

Pacient tak trochu v roli detektiva

„O tom, kam vyrazit, se pacienti dozvědí na telefonním čísle 155, kde jim operátorka oznámí adresu i telefon sloužícího lékaře. Informovat se mohou též na vrátnici uherskohradišťské nemocnice,“ informoval předseda tamní oblastní stomatologické komory Bedřich Fridrich.

V Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně budou zubaři o svátcích sloužit pohotovost vždy mezi 8. a 13. hodinou, v ostatních třech zmiňovaných městech se pak pacienti mohou na zubaře obrátit od 8 do 12 hodin.

Po poledni už jen Olomouc či Brno

Pakliže vás postihne nesnesitelná bolest zubů v jinou dobu, budete se muset vydat o desítky kilometrů dále. „Čtyřiadvacetihodinovou pohotovostní službu drží ve Fakultní nemocnici Olomouc, nabízí se i cesta do Brna,“ nastiňuje předseda zlínské oblastní stomatologické komory Petr Drbal.

To, který lékař konkrétně bude o svátcích držet pohotovost, by přitom mělo být známo dlouhé měsíce dopředu. „Do nemocnic dodáváme seznam služeb o víkendech a svátcích a jména jednotlivých lékařů, kteří se jich mají ujmout, více než rok dopředu,“ přibližuje praxi běžnou i v ostatních okresech Drbal.

Podle jeho slov slouží zubaři pohotovost v abecedním pořadí. „Každý lékař tak včas ví, kdy na něj služba vychází, a nehodí-li se mu termín, může si jej prohodit s některým ze svých kolegů. Zejména ti mladší po takové možnosti kvůli vyšším odměnám nezřídka sahají,“ přibližuje běžnou praxi Drbal.

Přichází více lidí

Ten zároveň připustil, že právě o vánočních, případně novoročních svátcích počet pacientů, kteří pomoc zlínské zubní pohotovosti potřebují, oproti víkendům a dalším svátkům narůstá. „Při běžných dnech volna chodívá v průměru 25 lidí, ale ke konci roku to bývá i mezi 30 a 35 lidmi,“ vypočítává předseda.

Ve Vsetíně to bývá přece jen o něco méně. „O svátcích jsem ošetřil maximálně devatenáct pacientů. Ale když jsem ještě sloužíval čtyřiadvacetihodinové služby, přišlo jich i více než padesát,“ zavzpomínal Miroslav Čermák, který na Valašsku ordinuje už desítky let.

Není to infarkt

Řada pacientů se při akutních potížích raději než na pohotovost obrací přímo na své stomatology.

„Je pak na rozhodnutí lékaře, zdali jim vyhoví. Přímo od stromečku ale kvůli bolavému zubu asi hned nepoletí, na to se neumírá. Navíc bolest zubu nastupuje vždy s ohláškami, není to jako infarkt,“ vysvětlil zlínský lékař a bývalý předseda oblastní stomatologické komory Zdeněk Klinkovský.

Sám prý takto ve svém volném čase ošetří průměrně jednoho pacienta za dva měsíce.

Klinkovský také upozornil, že ani mezi svátky lidé řadu zubařů v ordinaci kvůli častým dovoleným nezastihnou. „V takových případech má lékař ze zákona povinnost uvést na dveřích jméno zastupujícího kolegy, který za něj bolestivé případy ošetří,“ uzavřel.