Osmnáctého února je předali ministru životního prostředí Janu Dusíkovi při jeho návštěvě Frenštátu pod Radhoštěm.

„Doly do rekreační oblasti jednoduše nepatří. Není možné zkombinovat cestovní ruch s těžbou. Obce s jejím obnovením nikdy souhlasit nebudou,“ řekl starosta Dolní Bečvy Pavel Mana.

Podle jeho slov stojí za obnovenou diskuzí o ložiscích uhlí na Frenštátsku lobbing těžařských společností.

„Jde o velké peníze. V tomto případě si musí stát rozmyslet, jestli pod vábničkou uhlí tlaku těžařů ustoupí, nebo bude krajinu chránit,“ dodal Mana.
Svůj podpis pod usnesení připojilo také město Zubří, ačkoliv starosta Lubomír Vaculín se přímého ohrožení města nebojí.

„V tomto případě ale nejde prioritně o Zubří ale o celé Valašsko a Beskydy. Máme zájem na tom, aby krajina byla zachována,“ vysvětlil Vaculín.

K sepsání usnesení, které získalo masovou podporu bezmála čtyř desítek obcí, přispělo rozhodnutí vlády z konce minulého roku. Rozhodla se totiž stáhnout novelu horního zákona z projednávání ve sněmovně.

Riziko návratu horníků do Beskyd je tak stále alespoň teoreticky reálné.

„Těžba uhlí by ovšem měla fatální následky pro region, jeho demografickou strukturu, ekologickou vyváženost, současný průmysl, zaměstnanost a celkovou budoucnost jeho fungování,“ zdůraznil Drahomír Strnadel, jednatel Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu.

Podle něj by navíc dopady těžby pocítil také stát. „Zvláště pak ve výdajové stránce po ukončení těžby a při restrukturalizaci regionu,“ vysvětlil Strnadel.

Vyřazení černouhelného ložiska Frenštát z aktualizace státní energetické koncepce ČR podpořili už na konci minulého roku také valašskomeziříčští zastupitelé.

„Vyjádřili tím solidaritu se Sdružením obcí na ochranu beskydského regionu, které se snaží zabránit dokončení průzkumu a zahájení těžby této suroviny na úpatí Radhoště,“ poznamenal mluvčí meziříčské radnice Josef Beneš.

„V minulosti jsme podporu místním samosprávám vyjádřili několikrát, a měli bychom tak učinit i nyní,“ vyzýval zastupitele například místostarosta města Jiří Pernický.