„V současnosti je tento prostor pouze vyšlapaná pěšina mezi poli lemovaná stromy. Slouží jako pěší propojení využívané obyvateli obou vesnic. Cyklostezka je ve stadiu projektu a vyřizování stavebního povolení, řízení bude ukončeno do konce letošního roku," uvedla místostarostka Sazovic Jana Potočná.

„Je to dobrý nápad," myslí si Eva Valčíková, která v Sazovicích vede obchod s potravinami. „Když postavili cyklostezku do Mysločovic, nejdřív jsem si myslela, že je to zbytečné. Lidé se ale po ní naučili jezdit, je to hodně využívané. S Machovou to zřejmě bude to samé," dodala.

S nápadem přišli zastupitelé Machové. „Byl to jeden z cílů v našem předvolebním programu," řekl starosta František Klementa. Současnou cestu se obce snaží udržovat, na kole ji však lidé celou neprojedou. „Projekt se setkal s pozitivní reakcí obyvatel. V okolí se podobné cyklostezky staví a tady by určitě našla dobré využití," dodal starosta.

Veškeré schvalování by mělo být dokončeno na konci roku. Poté se obce pokusí na cyklostezku získat dotaci z Evropské unie. Náklady starosta odhaduje přibližně na dva miliony korun, větší část peněz by přitom mohla poskytnout dotace.

„Doufáme, že se nám podaří získat peníze z lednové výzvy. Pokud ne, přihlásíme se do dalších následujících řízení," dodal.

Iniciativu chválí i zlínský cyklokoordinátor Martin Habuda. „Tento konkrétní projekt s námi obec nekonzultovala. Rozvoj cyklodopravy však samozřejmě považujeme za správný krok," uvedl. O napojení na cyklostezku ZlínOtrokovice prý uvažují i Tečovice. V budoucnu by tak lidé mohli po cyklostezce dojet ze Zlína až do Mysločovic či Machové. (ic)