Konkrétně ve Zlíně u sochy T. G. Masaryka v pondělí v 11 hodin. „Dopoledne přijme také primátorka Irena Ondrová delegaci z partnerských měst Zlína - z polského Chorzówa, belgického Izegemu i slovenského Trenčína,“ přiblížila mluvčí radnice Marie Masaříková.

Dodala, že tentýž den od 16 hodin se mohou zájemci zúčastnit vernisáže výstavy dobových dokumentů s názvem Napříč časem, Zlín 1918 – 2008 v Alternativě. Ta potrvá do 29. listopadu. Stejně tak si mohou do 12. listopadu prohlédnout ve druhém patře radnice expozici Historický Zlín, která představuje fotografie ze soukromých sbírek. Třetí výstavu, snímků soudobého Zlína, lze zhlédnout v budově Městského divadla.

V sousedních Otrokovicích začínají oslavy setkáním u pomníku padlých na náměstí 3. května v 16 hodin. „O hodinu později udělíme v Otrokovické Besedě tituly Osobnost města a Ceny města,“ uvedl mluvčí Milan Plesar.

Doprovodnou akcí je výstava nazvaná Rok 1918 – čas zmaru a nadějí Petra Klokočky v prostorách Otrokovické Besedy od pondělí 27. října do 8. listopadu. Do konce roku bude k vidění i expozice Klubu přátel historie mapující dějiny Československa na Horním mlýně. Na počest výročí zasadili také žáci ekologického kroužku ZŠ Trávníky před školou lípu.

Ve Valašských Kloboukách se u Památníku česko­slovenské vzájemnosti v 18 hodin uskuteční také vzpomínkový akt. „Následovat bude koncert v kostele Povýšení svatého Kříže,“ řekla mluvčí Lenka Zvonková.

Dodala, že na počest výročí se odehraje už o víkendu také Turnaj vzájemnosti ve florbalu dívek za účasti týmů z Polska, Slovenska a České republiky.
V Napajedlích už s oslavami začali včera setkáním u pomníku padlých a při výstavě Napajedla městem. V neděli v 16 hodin si mohou přijít zájemci poslechnout koncert do klášterní kaple a 29. října v 17 hodin se potom setkají u skautské lípy vedle městského kina.

V Tlumačově včera položili věnce u sochy T. G. Masaryka a pokřtili novou knihu o obci. Ke zhlédnutí je v Kulturním a informačním středisku do 18. listopadu výstava o historii a současnosti státu a obce.