Rozhodly se tak proto, že vláda včera odložila projednávání zákona o rozpočtovém určení daní.

Nyní nejmenší vesnice dostávají při přerozdělování výnosů daní částku na jednoho obyvatele až šestapůlkrát menší než Praha. Proto obce podaly žalobu k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU–ČSL) poté představil novelu zákona, jež má malým obcím přilepšit, a v reakci na to zastupitelstva Suché Loze a Vysokého Pole odhlasovala stažení žaloby.

Novela však nezískala podporu ODS a projednávání zákona vláda přeložila na příští týden. „Stáhnutí stížnosti u Evropského soudu ve Štrasburku jsme tedy odložili. Jak budeme postupovat dál, to se rozhodneme na základě dalšího vývoje,“ uvedl starosta Suché Loze Petr Gazdík, který je také místopředsedou hnutí Nezávislí starostové pro kraj (NSK).

„Se stažením vyčkáváme,“ potvrdil starosta Vysokého Pole na Zlínsku a předseda NSK Josef Zicha.

Právě NSK iniciovalo vytvoření Smlouvy obcí a měst proti daňové diskriminaci, pod níž se už podepsalo zhruba 1350 starostů. Vesnice Suchá Loz a Vysoké Pole navíc koncem srpna podaly k Evropskému soudu stížnost na českou vládu. „Pokud by se projednávání zákona odkládalo dále, tak znovu svoláme zastupitelstva a znovu si promluvíme s ministrem Kalouskem,“ dodal starosta Suché Loze Gazdík s tím, že ministr Kalousek jinak dostál svým slibům a předložil novelu, která by zejména pro malé obce znamenala větší přísun financí do jejich rozpočtů.

Výkonná rada ODS se však rozhodla tento návrh nepodpořit. „Přitom během meziresortních řízení nikdo z občanskodemokratických ministrů nic nenamítal,“ divil se včera ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL).

Na rozdíl od vrcholných politiků má mezi starosty malých obcí novela podporu napříč politickým spektrem. „Ten zhruba týdenní prostor, který kvůli odkladu projednávání zákona vznikl, musíme využít k získání hlasů ze všech stran. Spousta politiků se také ne zcela v našich argumentech orientuje, takže jim je musíme dobře vysvětlit,“ míní starosta Vlčnova Jan Pijáček (ODS).