„Pravidelně se scházíme koncem července od roku 1995, od roku 2000 stabilně v počtu osmi až deseti. Impulz vyšel z Březové u Karlových Varů, kde se konal v roce 1993 první ročník,“ prozradil starosta Březové na Zlínsku Jaroslav Šmakal. Setkání mají hlavně společensko-sportovní podobu. „První ročník se uskutečnil jako fotbalový turnaj, v dalších letech se přidaly i schůzky starostů a hasičská soutěž. Nyní už se hraje také odbíjená nebo nohejbal. U nás se setkání konalo v roce 1997 a vloni. Příští rok hostí Březová na Uherskohradišťsku,“ sdělil.

Březových se vyskytuje v republice celkem třináct, dvě jsou na Slovensku. „Zorganizovat setkání je náročné, účastní se zhruba tři sta lidí,“ informoval Šmakal. Dále se v republice často vyskytuje například Veselá. „My se takových akcí neúčastníme, zatím nemám kontakty. Jsem ve funkci krátce. Ale v budoucnu bych to chtěl napravit,“ přiznal starosta obce Daniel Juřík.

Tradice setkávání není ani v Bohuslavicích na Zlínsku, kterých se v republice vyskytuje devět. „Uskutečnila se jedna společná akce zhruba před sedmi lety na Opavsku. Jinak dochází jen k záměně pošty,“ komentoval pracovník obecního úřadu Stanislav Chmela. Stejnou situaci mají i v Komárově. „Stává se nám, že chodí pošta určená pro Komárov na Berounsku nebo Pardubicku. Ale jinak nás k setkání nikdo neoslovil. I když bychom se určitě připojili,“ reagoval starosta Antonín Mlýnek.

Partnerství s jednou obcí stejného jména udržuje Březnice. „Pravidelně se už třetím rokem navštěvujeme s Březnicí na Příbramsku, mají co nabídnout. Chceme se od nich co nejvíc přiučit,“ sdělil místostarosta František Halíček. Překvapivě se do setkání Lhot nezapojuje ta na Zlínsku. „Nemáme s ostatními žádné spojení. Pořádají setkání spíše v Čechách,“ sdělila starostka Jana Kadlečíková.

Raritou je ale obec Žlutava. Kritériem k setkání totiž není stejný název, ale barva. „Tradice vznikla v Bělotíně na Hranicku. Zdejší starosta oslovil Černotín, Žlutice, Černou v Pošumaví. Příležitostně se přidávají ještě Modřice, Šedivec a Bělov,“ prozradila pracovnice obecního úřadu Štěpánka Pokorníková.