Nákupní centra hlásí nárůst tržeb i návštěvníků. Za jeden den až 35 000 lidí.

„Za rok 2016 jsme zaznamenali nárůst počtu návštěvníků obchodního centra o 4 % oproti roku 2015," potvrdila za Centro Zlín Martina Linhartová.

Tržby vzrostly oproti roku 2015 o 7 %," upřesnila s tím, že obchodníkům se v posledních letech daří.

Ještě vyšší nárůst hlásí Zlaté jablko, které navštívilo v roce 2016 více než 6,5 milionu návštěvníků, což je o 2,4 % více než v roce předcházejícím.

Čtěte také: Kraj odvolal vedení zóny v Holešově, plánuje také snižovat náklady na provoz

„Rekordním měsícem v celé naší historii byl prosinec 2016, kdy do centra přišlo celkem asi 700 tisíc lidí. Nejvyšší denní návštěvnosti jsme pak dosáhli 22. prosince, a to téměř 38 tisíc osob," uvedl ředitel Zlatého jablka Jiří Kratochvíl.

Zvýšený zájem nakupujících potvrzuje také meziroční nárůst hrubého obratu centra, který dosáhl deseti procent.

Podobně se může skvělými výsledky pochlubit i nákupní centrum Čepkov.

„Mohu potvrdit, že návštěvníků přibývá a tržby rostou, je to trend posledních několika let, který, věříme, bude pokračovat," zmínil ředitel Marek Zábojník.

Čtěte také: FOTO, VIDEO: Policejní zátah: cigarety za 86 milionů

Za dobrými výsledky je zřejmě dobře zvolená strategie, která vsadila na kombinaci nakupování a zábavy. Větší nákupní centra tak již běžně nabízejí v průběhu roku také pestrý doprovodný program. Probíhají autogramiády, soutěže a akce pro děti.

Centra také stále obměňují nabídku.

„V uplynulém roce bylo ve Zlatém jablku otevřeno osm nových prodejen: hračkářství Sparkys, dárková prodejna Albi, obchody s módou Nautica, Timeout/Lee Cooper, se sladkostmi Pedro, se šperky Pandora, s vybavením do kuchyně Tescoma a kadeřnický salon Paul Allan Hair Design," vyjmenoval Jiří Kratochvíl.

Nové prodejny jsou také v Centro Zlín Malenovice a další se připravují.

„V polovině dubna v prostorách parkoviště otevřeme novou restauraci KFC s „drive thru" a koutkem pro děti," prozradila Martina Linhartová.

Důvodem vyšších návštěv obchodních a nákupních center je ale také fakt, že většina lidí zkrátka nemá čas nakupovat v menších, rodinných prodejnách, před kterými často ani není možné zaparkovat. Lidé jsou tak pohodlnější a snaží se v rychlosti nakoupit vše na jednom místě.

Čtěte také: Miliony půjdou do tří nádraží v kraji. Další přijdou na řadu za dva roky

OC ČEPKOV

Postaveno bylo na místě bývalé ruiny v roce 2005. Toto jednopodlažní nákupní centrum nabízí zákazníkům 45 prodejen. Kromě potravin a občerstvení zde působí také několik obchodů s módou a s obuví. Mezi dalšími prodejnami najdeme také elektroniku, drogerii, hračkářství, knihkupectví, sportovní potřeby a další. Většina obchodů má otevřeno od 9 do 20 hodin. U prostorného parkoviště je také benzinová stanice.

ČepkovZdroj: web obchodního centra Čepkov

NC THEIA OTROKOVICE

Zastřešuje šest obchodů, mezi kterými je prodejna elektro, papírnictví, řeznictví, chovatelské potřeby a další. Otevírací doba je u většiny prodejen denně od 9 do 19 hodin. Nákupní centrum o ploše téměř tři tisíce metrů čtverečních vyrostlo v místech bývalé továrny na boty Chludovka. Provoz zahájilo na začátku roku 2014. V bezprostřední blízkosti galerie je 50 parkovacích míst, další jsou přímo u supermarketu.

Čtěte také: Pátráme po psychicky nemocném Petru Jančovi

Nákupní centrum Otrokovice TheiaZdroj: web nákupního centra Theia

OD 13 ZLÍN

Nejstarší budova průmyslového Baťova areálu z roku 1918 se nedávno proměnila v obchodní centrum. Od běžných nákupních domů se liší zejména širokou nabídkou labužnických specialit včetně kvalitních, domácích pokrmů. V prostoru se nachází sedm obchodů, které jsou obvykle otevřeny od 7 do 19 hodin. K dispozici je nové parkoviště. Do budoucna se plánuje také holičství nebo tetovací studio.

Hlasujte v anketě: Přidává se. Průměrný plat třicet tisíc korun

Obchodní dům 13 ZlínZdroj: web obchodního domu 13

OC CENTRO MALENOVICE

Historicky první obchodní centrum ve Zlínském kraji Centro Zlín Malenovice bylo postaveno v roce 2000. O čtyři roky později byl přistavěn druhý objekt. Další rozšíření proběhlo v roce 2013. Dohromady nyní nabízí přes 80 obchodů a stále si drží pozici největšího obchodního centra Zlínského kraje. Většina prodejen je otevřená denně od 9 do 21 hodin. Nejvíce prodejen je zaměřeno na módu, ale působí zde také lékárna nebo knihkupectví. Samozřejmostí jsou také restaurace, kavárny i dětský koutek. Před obchodním centrem je bezproblémové parkování, když nedávno vznikla nová parkovací stání.

Centro Zlín MalenoviceZdroj: web Obchodního centra Zlín Malenovice

OC ZLATÉ JABLKO

Stavba byla zahájena na podzim 2006. Projekt přišel na zhruba 750 milionů korun. Slavnostní otevření centra proběhlo 16. května 2008. Centrum nabízí na více než 13 000 metrech čtverečních osm desítek obchodních jednotek, kromě obchodů je zde i multikino, restaurace, supermarket a různé služby. Většina obchodů má otevřeno denně od 9 do 21 hodin. Poblíž byl vybudován také čtyřpodlažní parkovací dům s dvě stě sedmdesáti parkovacími místy. Od dubna 2015 zde mohou majitelé elektromobilů využívat i jedinou dobíjecí stanici ve Zlínském kraji. Do budoucna se uvažuje také o přistavění dalšího parkovacího patra.

Čtěte také: Analýza Deníku: Proč je Zlín po osmi letech bez play-off?

Obchodní centrum Zlaté jablkoZdroj: web Zlatého jablka

MARCELA KANIOVÁ