Na hlavním tahu centrem se navíc kvůli čtyřem malým kruhovým objezdům často tvoří kolony, které se posunují krokem. A pokud se na spojnici města se Vsetínem stane havárie, doprava v centru zcela zkolabuje.

„Je to hotová hrůza. Žít už se tady skoro nedá. Nejde jen o hluk, vadí nám i výfukové plyny, které auta vypouštějí,“ postěžovala si nedávno Marta Pokorná.

Zoufalí jsou také řidiči. „Zrovna minulý týden, když se v Poličné převrátil kamion s kládami, jsem tady na hodinu uvízl, bylo to velmi nepříjemné,“ povzdychl si Roman Lipný, který jezdí do Vsetína za prací.

Situaci mají vyřešit obchvaty. Doprava se díky nim odkloní ze silnic I/57 ve směru od Vsetína a I/35 ve směru na Hustopěče nad Bečvou mimo centrum města.

Zatím ale nikdo přesně neví, kdy se začnou přeložky stavět. „Čeká nás ještě dlouhá cesta. Obchvaty je totiž nutné začlenit do územního plánu města, zpracovat investiční záměr a posoudit ho z hlediska ekonomické výhodnosti,“ sdělil mluvčí valašskomeziříčské radnice Josef Beneš.

Následovat bude proces hodnocení vlivu stavby na životní prostředí. Teprve po jeho úspěšném dokončení lze požádat o vydání územního rozhodnutí a stavebního povolení. Klíčovým momentem bude rovněž uvolnění finančních prostředků v řádu miliard korun.

O obchvatech včera jednali v zámku Kinských radní Zlínského kraje a Valašského Meziříčí. „Jsou to technicky a finančně velmi náročné stavby,“ upozornil hejtman Stanislav Mišák. Podle něj je proto na zvážení, zda s ohledem na stav veřejných financí nerozdělit obě stavby na etapy. „Musely by ale dávat smysl. Například nejprve vybudovat jeden a poté druhý dvoupruh,“ poznamenal hejtman s tím, že k tomuto návrhu vyjádřit se budou muset projektanti.

„Přeložky mají pro naše dopravou přetížené město klíčový význam. Jsme proto rádi, že kraj naši snahu o urychlenou přípravu a brzké zahájení staveb podporuje,“ uvedl starosta Jiří Částečka.

Podle původního plánu se mělo začít stavět v roce 2017. Protože ale valašskomeziříčská radnice loni uvolnila peníze na rychlejší vyhotovení studie, je možné, že se realizace uspíší. Je možné, že až o dva roky.