Svozové firmy předávají odpad třídicím linkám, které je prodávají na další zpracování. „Třídicí linky nám navýšily platbu za odběr plastů,“ řekl ředitel Valašskoklobouckých služeb Roman Petrůj, které se zabývají odvozem tříděného odpadu.

„Bohužel obcím to musíme vysvětlovat my, proč teď musejí platit za odvoz, když dřív nemusely,“ posteskl si Petrůj.

Technické služby Otrokovice mají svou vlastní třídicí linku, ale situaci jim to taky neulehčuje.

„Nemáme tržby, tudíž není čím dotovat provoz linky,“ řekl ředitel společnosti Vladimír Plšek.

„Třídit se však přestat nesmí. Až hospodářství začne fungovat, zase se to rozjede. V dlouhodobém horizontu by bylo nejlepší umožnit využití papíru jako alternativního paliva, což současné zákony zatím neumožňují,“ navrhuje Plšek.

Radní Zlínského kraje pro životní prostředí Milena Kovaříková také zastává názor, že největší chybou by bylo přestat třídit odpad.

„Omezení recyklace by mohlo způsobit, že se k ní lidé už nikdy nevrátí. Zodpovědní lidé netřídí odpad jen kvůli sobě, ale i s ohledem pro budoucí generace,“ sdělila radní, která zůstává optimistkou.

„Věřím v pozitivní obrat. Myslím, že pokles cen na trhu s tříděným odpadem nebude trvat tak dlouho jako finanční krize,“ doufá Kovaříková.

Obce její optimismus příliš nesdílejí.

„Do budoucna máme strach, protože nevíme, jak to bude dále,“ uvedl starosta Vysokého Pole Josef Zicha.

„Máme obavy z dalšího vývoje, poněvadž jsme závislí na tom, jak se vyvine hospodářská krize,“ podotkl místostarosta městyse Pozlovice Václav Sedlář.

Školy dříve pořádaly sběry papíru, ovšem teď některé od této činnosti upustily.

„Od ledna jsme přestali organizovat sběr papíru, protože se to nevyplatilo. Ale je škoda, že jsme museli přestat, děti si přilepšily a zároveň udělaly něco užitečného,“ míní ředitelka ZŠ Kvítková ve Zlíně Eva Plachá.

„My jsme sběr papíru pozastavili v listopadu. Je to nepříjemné, tyto akce napomáhaly ekologické výchově dětí,“ řekl ředitel 2. základní školy v Napajedlech Miroslav Veselý.

Jedna ze škol, kde ve sběru stále pokračují, ačkoliv jim to žádné finanční výhody nepřináší, je ZŠ Nová cesta ve Štípě.

„Pokud za to nebudeme muset platit, budeme ve sběru pokračovat dál,“ ujistil zástupce ředitele Robert Dlesk.

Česká republika je na špičce zemí EU, které třídí odpad. Podle posledních dostupných údajů z Eurostatu (evropský statistický úřad, rok 2006), se ČR umístila na prvním místě v třídění a recyklaci plastových odpadů a na druhém místě v recyklaci papíru.

(chm)