Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Obec v lesích je obklopená několika léčivými studánkami

Březůvky – Hned čtyřikrát byla starobylá obec Březůvky zpustošená tak, že v ní život zcela vyhasl. Dnes malebné údolí Vizovických vrchů bylo při zuřivých vpádech Tatarů, Turků, Uhrů nebo Švédů často zkrápěno krví místních obyvatel.

7.6.2014 AKTUALIZOVÁNO 6.7.2014
SDÍLEJ:

BřezůvkyFoto: DENÍK/Lukáš Fabián

Pokaždé se sem však lidé vrátili a osadu Březůvky, byť trochu na jiném místě, znovu vystavěli.

Před desítkami let byla vesnice i takzvanou střediskovou obcí. Ostatně z dob socialismu tu zůstala řada staveb sloužit dodnes.

Bytové domy, víceúčelový objekt se sálem až pro 300 lidí či nádrž Kapřín určená k rekreaci a rybolovu. I přes tragickou historii to v Březůvkách dnes žije. V obci stoupá i počet obyvatel. Za 15 let jich přibylo bezmála osmdesát.

„Těší mě, že jsou u nás aktivní spolky, které dokážou táhnout za jeden provaz a pořádat řadu zajímavých akcí. 
U nás se něco děje celý rok," říká starosta František Kolařík.

Vzhledem k menšímu počtu obyvatel a velkému počtu spolků tu snad každý musí v něčem vynikat. V obci působí fotbalisté, myslivci, zahrádkáři, Český červený kříž nebo včelaři. Jsou tu i sdružení pro údržbu kaple či kroužek orientálních tanců.

Taneční skupina Orient Dances Kleopatra vystupuje především na místních akcích a v okolních vesnicích. Mezi aktivní spolky patří také místní dobrovolní hasiči. Ti jsou nejen ochránci klidného spánku místních, ale pilně se starají i o zábavu.

„Pořádáme stavění máje, kácení máje, vodění berana, zkrátka takovou tu klasiku. U ostatních akcí, které pořádá obec, pomáháme," říká skromně Martin Vrzalík, starosta místních hasičů. Ten zároveň vede i místní mládež.

Mezi další akce oblíbené i v širokém okolí patří pohádkový les, rybářské závody, mezinárodní sraz kamionů či hledání studánek.

Poslední zmíněnou akci organizuje místní zastupitel, cestovatel a dnes také poslanec Jaroslav Holík. Tato akce spočívá v obchůzce asi čtrnácti studánek, při které se nachodí dvanáct kilometrů, ovšem značně členitým terénem. Tradiční akce se koná 14. června.

Mezi vyhlášené akce patří i myslivecký ples. Práce místních myslivců si ostatně mohou všimnout i řidiči. Pachové ohradníky u silnic, které mají snížit počet srážek se zvěří, jsou jejich dílem.

Místním nejsou cizí ani tradice. Pravidelně se zde pořádají hody, živý betlém či vodění berana. Jen fašank schází. Ještě letos se také obec chce pustit do obnovy původního kroje. Místním tu mnoho neschází.

Coby bývalé střediskové obci je zde na šest set obyvatel poměrně slušná vybavenost. Kromě obchodu, hospody i restaurací si tu zajdete k lékaři, kadeřnici či na poštu.

Ani na servis auta či přezutí pneumatik nemusíte dojíždět. Je v místě.

Řadu služeb nabízí i místní zemědělské družstvo. K dispozici je místním i obecní moštárna a pálenice. V pálenici se pálí nepřetržitě od roku 1977.

Daří se tu i podnikání. Sídlí tu kamionová doprava, vyrábí se tu podešve či lepidla a krémy na boty.

„V místních firmách najde práci více než polovina místních. Ostatní dojíždějí do Zlína nebo do Luhačovic," prozradil starosta.

Malou kaňkou je skutečnost, že někteří podnikatelé nemají v obci oficiální sídlo nebo i přesto, že tu bydlí, nejsou zde trvale přihlášení. Obecní rozpočet tak přichází o nemalé peníze.

Jako cíl procházek slouží některá z mnoha studánek, 
z nichž některé jsou i léčivé.

Trápením Březůvek je kanalizace v havarijním stavu, 
s čímž souvisí i nemožnost opravit silnici a chodníky. Aktuální starostí je i připravovaná rekonstrukce či zateplení víceúčelové budovy.

„Bude to stát 13 milionů. Pracujeme na získání dotace," poznamenal starosta. Chloubou obce je naopak kaple, která byla i oceněna.

Autor: Lukáš Fabián

Místo události:
7.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Již 25 let pořádá Dan Čagánek se svojí ženou Entomologickou výstavu v Otrokovicích. V pořadí již 47. setkání  milovníků hmyzu, pavouků a plazů se konalo v sobotu 14. října v Otrokovické besedě. Výměnného dne s prodejní výstavou se pravidelně zúčastní na d
17

Koupila jsem si dvě housenky

Oslava 30 let programu Erasmus na  UTB ve Zlíně
16

Jsme z ciziny a studujeme ve Zlíně! Studenti slavili výročí Erasmu

Hyenismus v ulicích měst: Využívají postižení druhých, aby mohli krást

Lýdia a Isabela. Dvě devatenáctileté Rumunky se ve středu kolem 14 hodiny snažily přesvědčit na zlínském náměstí Míru kolemjdoucí, že jsou hluchoněmé Češky, které vybírají finanční pomoc pro postižené spoluobčany, vše pod vlajkou EU. Ti, kteří jim naletěli, museli do předem připraveného formuláře uvést své jméno, adresu, částku kterou přispívají a podpis.

MHD v areálu nemocnice? Dělá se analýza

Bude zajíždět do areálu zlínské nemocnice městská hromadná doprava? Zatím stále není jasné. Nemocnice dělá dopravní analýzu, město prý na ni čeká a dopravní podnik čeká zase na případný befel od města.  

Ošklivý podchod zkomplikuje i dopravu

Těžký úkol čeká zlínskou radnici. Zjistit, proč zatéká do kontroverzního podchodu u opravovaného obchodního domu Prior.

Kodaň převyšuje soupeře v držení míče i v počtu střel, upozorňuje Páník

S moldavským Tiraspolem hráli v evropské premiéře bez branek, v Moskvě proti Lokomotivu jednoznačně prohráli a teď přichází na řadu třetí silný soupeř a další náročná zkouška z vysoké školy fotbalu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení