Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé se už možná nebudou muset starat o údržbu obecních chodníků

ZLÍNSKO - Občanům možná od nového roku odpadne starost o obecní chodníky u jejich domů. Teplický senátor Jaroslav Kubera přišel totiž s návrhem na změnu zákona, aby za ně odpovídali jejich majitelé, tedy obce a města. Pro některé obce na Zlínsku by to mohlo znamenat velký problém. Třeba zlínský magistrát vůbec neví, jak by zejména na zimní údržbu sháněl lidi. Naopak Tlumačovu a Oldřichovicím by novela prakticky žádnou změnu nepřinesla - starají se o chodníky bez ohledu na vyhlášku.

26.9.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Veronika Klímová

Pokud novela projde Senátem i Poslaneckou sněmovnou, může začít platit už do příštího roku

Kubera se domnívá, že navrhovaná novela je naprosto logická. „Obec také nezodpovídá za úraz, který se vám stane na zahradě,“ uvedl. Jeho návrh v současnosti projednává Senát. Pokud jej odsouhlasí, začne jej projednávat Poslanecká sněmovna. „Platit by mohl od nového roku,“ upřesnil Kubera.
Pokud majitelé přilehlých domů chodníky neudržují, hrozí jim až třicetitisícová pokuta. „Většinou však stačí pouze upozornění a lidé si před domem uklidí,“ sdělila mluvčí zlínských strážníků Šárka Škubalová. S tím, že by někoho pokutovali, se dosud nesetkala.

Magistrát: Bylo by těžké sehnat lidi

Magistrátu se překládaná novela návrhu vůbec nelíbí. „Nedokážu si představit, jak bychom zimní údržbu prováděli,“ odvětil náměstek primátorky Miroslav Šenkýř. Kromě nákupu nových speciálních multikár by museli zaměstnat další lidi. „Je to sezonní práce. A už vidím, jak někomu v neděli večer zavolám, on brzy ráno vstane a půjde odklízet sníh,“ vysvětlil možný problém s personálem.

Město se v současnosti stará o 240 kilometrů místních komunikací.
Technické služby v Otrokovích obhospodařují 85 kilometrů. Pro ně by novela zákona znamenala především nákup nové techniky a zaměstnat další lidi. „Už teď na zimní údržbu vynakládáme kolem devíti set tisíc ročně,“ uvedl mluvčí otrokovické radnice Milan Plesar. Okolik, to je prý ale zatím těžké odhadnout.

Bělovský starosta Jiří Přecechtěl označil ironicky návrh zákona za výborný nápad. „Pro lidi je samozřejmostí, že si sami okolo svého obydlí pozemek udržují,“ míní. „I když novelu poslanci neschválí, už se o to začnou zajímat a někteří se jí budou snažit zneužít,“ popsal Přecechtěl situaci, kdy už se setkal s člověkem, který argumentoval odpovědí -vždyť ten pozemek není můj. „Obecní rozpočet by případná změna zatížila o padesát až sedmdesát tisíc, což je navýšení nákladů téměř o sto procent,“ prozradil starosta, který ročně hospodaří se dvěma miliony.

Někde se stará o chodníky obec už teď

V Tlumačově úklid doposud funguje tak, že obyvatelé nemovitostí přiléhajících k chodníku zajišťovali v případě sněžení nebo náledí jeho průchodnost do doby, než ji budou moci zajistit zaměstnanci obce. „Když není nikdo doma nebo v domku bydlí starší lidé, tak vypomůžou sousedé či sníh s mírným zpožděním odstraní obecní pracovníci,“ vysvětlil tlumačovský starosta Jaroslav Ševela.

Jelikož provádí údržbu permanentně, velkou změnu by novela obci nepřinesla. Stejně by tomu bylo i v Oldřichovicích. „Obyvatelé nejsou vůbec zvyklí se o chodníky starat,“ řekla starostka Marie Bartková.
Občané by změnu zákona uvítali. „Jakmile napadne sníh, musím otravovat sousedy, aby mi jej odklízeli třeba třikrát denně,“ uvedla dvaašedesátiletá Oldřiška Houšťová ze Zlína, která jej kvůli nemoci sama odklízet nemůže. Devětadvacetiletý Michal Babušík z Lukova by se místo odklízení věnoval jiným činnostem. „Lehl bych si třeba k televizi,“ prozradil.

26.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jan Uherka z Uherského Brodu je nejstarším kandidátem pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.  Kandiduje ze 14. místa za ČSSD.

Nejstarší kandidát v kraji Jan Uherka: Všichni chybujeme, i politické strany

Již 25 let pořádá Dan Čagánek se svojí ženou Entomologickou výstavu v Otrokovicích. V pořadí již 47. setkání  milovníků hmyzu, pavouků a plazů se konalo v sobotu 14. října v Otrokovické besedě. Výměnného dne s prodejní výstavou se pravidelně zúčastní na d
17

Koupila jsem si dvě housenky

Jsme z ciziny a studujeme ve Zlíně! Studenti slavili výročí Erasmu

Vlajkový průvod prošel ve středu 18. října Zlínem. Byl oslavou třicátého výročí výměnného pobytu Erasmus, díky němuž mají možnost studovat studenti v jiných zemích světa. Univerzitu Tomáše Bati navštěvuje přibližně tisícovka zahraničních studentů. Kulturu své země přiblížili ostatním i formou ochutnávek jídla v Univerzitním centru.

Hyenismus v ulicích měst: Využívají postižení druhých, aby mohli krást

Lýdia a Isabela. Dvě devatenáctileté Rumunky se ve středu kolem 14 hodiny snažily přesvědčit na zlínském náměstí Míru kolemjdoucí, že jsou hluchoněmé Češky, které vybírají finanční pomoc pro postižené spoluobčany, vše pod vlajkou EU. Ti, kteří jim naletěli, museli do předem připraveného formuláře uvést své jméno, adresu, částku kterou přispívají a podpis.

MHD v areálu nemocnice? Dělá se analýza

Bude zajíždět do areálu zlínské nemocnice městská hromadná doprava? Zatím stále není jasné. Nemocnice dělá dopravní analýzu, město prý na ni čeká a dopravní podnik čeká zase na případný befel od města.  

Ošklivý podchod zkomplikuje i dopravu

Těžký úkol čeká zlínskou radnici. Zjistit, proč zatéká do kontroverzního podchodu u opravovaného obchodního domu Prior.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení