Aby se obce vyhnuly až milionové pokutě, rozeslala jim KVSZK podmínky, které musejí při takových akcích splnit.

„Zatím jsme ještě sankci neudělili. Aby tomu tak bylo i nadále, je nutné upozornit, že v případě veřejné ani obecní zabijačky neplatí stejná pravidla jako u té domácí, kdy jsou produkty určeny ke spotřebě pouze pro domácnost chovatele. Protože jsou při těchto veřejných akcích nabízeny výrobky velkému množství lidí, musí být zvíře poraženo na jatkách a podstoupit zde řadu veterinárních vyšetření,“ uvedl ředitel KVSZK František Mahdalík.

Vysvětlil, že taková opatření jsou z hlediska ochrany veřejného zdraví občanů nezbytná.

To, že by měl být průběh klasických obecních zabijaček změněn, však mnohé obce nevítají s nadšením.

„Nad tím, že koupíme prase a odvezeme jej porazit na jatka, se nedá uvažovat. Aby lidé o tuto akci úplně nepřišli a my nedostali pokutu, nakoupíme několik půlek prasete a uspořádáme vepřové hody. Už to ale nebude ono,“ povzdechl si starosta Kaňovic Jiří Mikel.

Podobně se k situaci stavějí i v Březůvkách, kde se v loňském roce konala zabijačka poprvé.

„Je to škoda, měli jsme velký úspěch, přece jen je to úplně jiná atmosféra, když je to se vším všudy,“ řekl hlavní pořadatel Jaroslav Holík. Dodal, že ani oni se nechystají nechat porazit vepře na jatkách a spíše se přikloní ke stejné variantě jako Kaňovice.

To Hvozdná o svou veřejnou zabijačku kvůli zmíněným podmínkám zřejmě přijde.

„Každoročně jsme tuto akci pořádali před Vánoci spolu s živým betlémem a zpíváním u stromečku,“ popsal předseda Kroužku divadelních ochotníků ve Hvozdné, který akci pořádá, Jindřich Bednařík.

Dodal, že neví, jestli v tom budou po případném zrušení zabijačky pokračovat, protože právě ta byla pro mnoho návštěvníků největším lákadlem.