„Poprvé jsem tady stála v prosinci 1989, v době, kdy se z Gotwaldova stal Zlín. Když jsme sem tehdy přijeli, první přání mého manžela bylo navštívit hrob svých rodičů,“ zavzpomínala po tiché modlitbě Sonja Bata.

Tomáš Baťa zemřel před rokem a 17. září 2009 by oslavil 95. narozeniny.

„Jsem velmi potěšena, že se udělala tato náhrobní deska. Srdce mého manžela bylo v Československu a v České republice,“ sdělila vdova Bata.

Sonja i její děti pokračují v Baťově poselství

Všechny přítomné na hřbitově také ujistila, že ona i děti Tomáše Bati pokračují v jeho poselství.

„Firmu vede náš syn Thomas. Já učím mládež o zodpovědném kapitalismu. Doufám, že i toto místo bude ostatní inspirovat v tom, aby se pokusili budovat lepší a zodpovědnější společnost než máme nyní,“ podotkla manželka zesnulého.

Nápad vyrobit Tomáši Baťovi náhrobní desku zrál podle ředitele zlínské Nadace Tomáše Bati Pavla Veleva delší dobu.

„Přestože má pan Baťa u vily bystu, není to pravé místo. Říkali jsme si, že by bylo dobré, kdyby mohl jakože ležet se svými rodiči. Ale aby každý věděl, nechali jsme na desku vyrýt, že jsou jeho ostatky v Torontu,“ objasnil Velev.

Písmo se dodělávalo na počítači

Prozradil, že velký problém měli při výrobě s písmenky.

„Na deskách jeho rodičů je font písma, který již dnes neexistuje. Aby byl podobný, muselo se písmo složitě dělat na počítači,“ dodal Velev.

První květiny k novému náhrobku Tomáše Bati přinesli kromě jeho manželky Sonji dále zlínský advokát a přítel rodiny Stanislav Knotek, předseda Klubu absolventů Baťovy školy práce Svatopluk Jabůrek a náměstek zlínské primátorky Miroslav Šenkýř.