Otrokovice - Kvítkovice

Na hřbitov v Otrokovicích-Kvítkovicích při příležitosti Památky zesnulých přišly stovky lidí. Hřbitov je jediný v okolí Otrokovic, Baťova a Štěrkoviště.

Zapálit svíčku svým zesnulým blízkým přišla i Lenka Polomíková, v doprovodu kamarádky Aleny Janochové. „Letos bylo celkem příjemné počasí,“ pochvalovala si dušičkovou atmosféru.

Kamarádku Alenu návštěva hřbitova ještě čeká. „Pojedu do Žeranovic, je to hřbitov, ke kterému patří ještě Racková a Horní Lapač, v pondělí tam bude větší klid,“ vysvětlila Alena Janochová.

Malenovice

Na malenovickém hřbitově se brány tohoto místa od pátku doslova nezavřely. Stovky lidí za uplynulý víkend přišly zavzpomínat na své zesnulé a zapálit jim svíčku. Mimo to se zde ale také pracovalo.

Úpravou okolí hrobu trávil víkend i Roman Velísek. „Neměl jsem moc času navštívit letos na Dušičky hroby blízkých. I když vlastně jsem tam byl, stačil jsem rodině hroby upravit,“ komentoval mladý muž.

Jaroslavice

Vysoko na kopci ve zlínských Jaroslavicích je umístěný hřbitov. Stejně jako Lesní hřbitov je ukryt v lese. Pietu za své blízké sem přišel uctít i pan Pavel. Podle něj sobotní den patřil vzpomínkám na jejich zemřelé, proto s manželkou navštívili několik hřbitovů v okolí.

„Zde v Jaroslavicích jsou pochováni rodiče mé ženy, už jsme byli i na Lesním hřbitově, kde jsou pohřbeni zase mí rodiče,“ uvedl Pavel. V Jaroslavicích je několik desítek hrobů, přesto na žádném nechyběly rozžaté svíce a květiny.

Lesní hřbitov Zlín

Zlínský Lesní hřbitov měl tento víkend, kdy se slavila Památka zesnulých, otevřeny brány do pozdních večerních hodin. Místo navštívily tisícovky lidí.

„Vždycky když se přijdu podívat na náš hrob, zasvítím i na tom, který je vedle našeho, nikdo sem už nechodí,“ svěřila se v sobotu návštěvnice hřbitova Jarmila Novotná.

Na pořádek a bezpečnost návštěvníků dohlížely hlídky jak městských strážníků, tak republikové policie. „Střídáme se každou hodinu, vše je tady v pořádku,“ vysvětlili strážníci z hlídky MP Zlín.