Speciální lehký zásahový automobil předal hasičům osobně hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák. Právě kraj vůz zaplatil téměř celý.

„Speciál, který je na podvozku Land Rover, je primárně určen do velmi těžkého terénu a nepřístupných míst. Využíván bude především hasiči, kteří se specializují na záchrany osob z extrémních míst nebo za těžkých podmínek,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Dodal, že jedním z hlavních důvodů pořízení tohoto vozidla je rozmach outdoorových aktivit a sportů ve Zlínském kraji.

„Proto pro nás i zachraňované to bude znamenat také rychlejší a komfortnější přepravu našich záchranářů do míst, kam se jinak běžná zásahová technika nedostane,“ přiblížil dále mluvčí. Vůz však bude rovněž využívaný při požárech nebo při rozvozu techniky v nepřístupných místech.

Speciál, který byl postaven přímo na zakázku hasičů, obsahuje několik vymožeností. Má vysouvací držák a plošinu na venkovní uložení vanových nosítek, ve kterých se budou přepravovat zraněné osoby z těžkého terénu. „Odpadá tak dřívější úmorné snášení pacientů v rukou záchranářů z lesů, skal a kopců do místa čekajících sanitek. Transport tak bude nejen bezpečnější, ale hlavně rychlejší,“ podotkl Mitáček.

Auto rovněž obsahuje kromě kompletní lezecké výbavy, například i lopaty, krumpáč, ale i motorovou pilu, potápěčské obleky či vrtačku.