Požehnání, zelený věneček a pouť od pramene k prameni. Již po dvacáté žehnal luhačovický farář Hubert Wojcik pramenům.

„Jde o děkovnou modlitbu, že v tomto kraji, našem městě i farnosti jsou léčivé prameny,“ vysvětlil farář. Slavnosti se účastí od samého počátku svého působení v luhačovické farnosti.

„Tradice průvodu s knězem vznikla v roce 2000 po vysvěcení pramene svatého Josefa poblíž kostela svaté Rodiny,“ doplnila za organizátory ředitelka Městského domu kultury Elektra Hana Slováková.

Slavnost Otevírání pramenů je symbolické požehnání pramenům, ale také všem, kdo se o ně starají, i těm, kterým přinášejí zdraví. Nedělní slavnost žehnání pramenům zahájil luhačovický farář Hubert Wojcik slavnostní mší svatou. Prosil v ní za prameny, hojnost vláhy, ale také přál všem maminkám ke Dni matek.

Krojovaný průvod pak s knězem přicházel k pramenům.

„V letošním roce jsme navíc velmi potěšeni, že jsme v nedělním průvodu, ale i dalších programech mohli přivítat celou Radu Zlínského kraje v čele s hejtmanem Jiřím Čunkem,“ doplnil starosta Luhačovic Marian Ležák.

Průvod začal u Pramene sv. Josefa, který byl letos kompletně zrekonstruován. Kněz prameni požehnal a na znamení otevření dostal zelený věneček.

„Jde o tradici otevírání studánek,“ vysvětlila Slováková s tím, že už naši předkové si byli vědomi významu pramenů, studánek, které pro ně byly životně důležité.

Farář požehnal i Prameni Dr. Františka Šťastného, odtud průvod pokračoval na lázeňské náměstí, kde farář posvětil pramen Nový Jubilejní.

Slavnost nepokračovala jako každoročně k Vincentce, a to z důvodu probíhající rekonstrukce kolonády a haly Vincentka.

„Již tradiční pásmo s Vodolenkou se proto letos odehrálo na pódiu před Společenským domem,“ vysvětlila Slováková. Na zelený věneček si tak bude muset nejznámější Luhačovický pramen Vincentka ještě počkat.

Na Otevírání pramenů každoročně přijíždí i Alexandra Konvalinková z Liberce.

„Je to nádhera, kterou si nemůžu nechat ujít,“ sdělila. A užívá si naplno. I přes nepřízeň počasí si folklorní průvod se svěcením pramenů ujít nenechala.

„Včera nám ale počasí přálo,“ uvedla. Mohla tak navštívit jarmark, obdivovala spolek Calma v historických kostýmech i přehlídku automobilových veteránů. Zapojila se i do cvičení jógy a tai chi v lázeňském parku.

„Snažím se využít maximum nabízených aktivit,“ přidala.

Moravské lázně o druhém květnovém víkendu opět přilákaly mnoho návštěvníků. Nedělní nepříznivé chladné a upršené počasí ale řadu z nich jistě odradilo.

„Akce obvykle přitáhne kolem 10 tisíc lidí,“ uzavřela Slováková.

S příchodem jara probíhaly oslavy spojené s vodou již koncem 19. století.

Zahajování sezony se tehdy konalo před kaplí svaté Alžběty na Lázeňském náměstí. Novodobou tradici svěcení pramenů obnovil folklorní soubor Malé Zálesí na přelomu 80. a 90. let 20. století a je spojena především s mimořádnou osobností folkloristky Věry Haluzové.

„Z jejích folklorně dramatických pásem inspirovaných lidovými zvyky vychází dramaturgie programů částečně i v letošním roce,“ uvedla ředitelka Městského domu kultury Elektra Hana Slováková.
 
Luhačovice nabízejí k léčebným kúrám 13 pramenů. Všechny patří státu, který je provozovatelům pronajímá.

„Dostali jsem pověření spravovat 10 pramenů, o další tři prameny se pak starají další dvě společnosti,“ přiblížil ředitel Lázní Luhačovice Jiří Dědek. Přístupných veřejnosti je šest pramenů.

Nejznámější luhačovický pramen je Vincentka, nejstarší pak Aloiska. Ottovka je označována za nejlidovější luhačovický pramen. Pramen MUDr. Františka Šťastného pojmenovaný na počest luhačovického rodáka umučeného za II. světové války je považovaný za nejzajímavější pramen. Pramen sv. Josefa byl navrtán v roce 1994 původně jako zkušební vrt.

Název dostal podle svatého Josefa, patrona Luhačovic. Pramen Nový Jubilejní byl navrtán v roce 1988, jeho vydatnost je 15 litrů za minutu a nachází se v hloubce 50,5 metrů. V lese nad Ottovkou se nachází jeden z nejmladších pramenů, Viola. Navrtán byl v listopadu 2010. K pramenu Marie se jde Křížovou cestou, která vede lesní pěšinou nad lázeňským náměstím.

Další prameny nejsou volně zpřístupněny veřejnosti. Slouží k pitné léčbě, koupelím a inhalacím v lázeňských zařízeních, případně se nepoužívají a mají charakter pozorovaných zdrojů.

Lázně každoročně navštíví tisíce návštěvníků.

„Před dvaceti lety jsme měli 13 tisíc pacientů přes zdravotní pojišťovny, vloni přijelo na 34 tisíc klientů a přes sedm tisíc pacientů,“ přiblížil ředitel lázní Jiří Dědek. Jen program pro seniory si vloni koupilo více než tři a půl tisíce klientů.

Co je nového?

Letošní novinkou je opravená kašna Pramene svatého Josefa, z důvodu rekonstrukce haly Vincentka a kolonády není přístupný pramen Vincentka, z důvodu kontaminace musí být někdy uzavřen pramen Ottovka. V současnosti je uzavřený, proto ani letos nedostal zelený věneček.

Co se v Luhačovicích léčí?

• Onemocnění dýchacího ústrojí (astma, alergická onemocnění dýchacích
cest, chronická bronchitida, poruchy hlasu a chraptivost, alergické rýmy,
pooperační stavy dýchacích cest).
• Nemoci trávicího ústrojí (poruchy trávení a nechutenství, klidové stadium
vředové nemoci žaludku a dvanácterníku, stavy po operaci žaludku, jícnu
a žlučníku).
• Nemoci z poruch výměny látkové (cukrovka, obezita).
• Nemoci oběhového ústrojí (funkční poruchy periferních cév, lehčí formy
hypertonické choroby).
• Poruchy pohybového aparátu (bolestivé onemocnění šlach, svalů, úponů,
mimokloubní revmatismus, bolestivé syndromy páteře).
• Nemoci onkologické (onkologické případy po ukončení komplexní léčby).
• Neplodnost

Slavnostní mše svatá. Po ní následovalo svěcení pramenů luhačovickým farářem Hubertem Wojcikem.

Žehnání pramenům. 

Sobotní slunný den vnesl lidem úsměvy do tváří. 

Finalistky Miss OK ze Zlínského kraje se učily vařit na Střední škole Baltaci.
Krásné dívky vařily v kuchyni Baltaci. Podívejte se