Do soutěže se přihlásilo celkem patnáct vzorků, které byly očíslované. Každý porotce pak chodil od jednoho ke druhému a podroboval ho svým chuťovým buňkám.

„Teda není to vůbec jednoduché. Já ale dávám přednost více kořeněným, takže svého favorita už tady mám,“ prozradila Machovanka Zdeňka Fryštacká.

Důležitou roli podle ní hraje i vzhled klobásky. „Nesmí být moc mastná, ale zase ani ne příliš vysušená. Prostě taková akorát. A musí mít i pěknou strukturu a barvu,“ vypočítala dále návštěvnice.

Její hlas tak nakonec dostal vzorek s číslem 13. To zase Daniel Macek a Lukáš Dosoudil dali přednost číslu jedna. „Ta je úplně nejlepší,“ pochvalovali si oba svou favoritku a ještě si šli přidat.

Košt klobásek pořádají machovští hasiči druhým rokem.

„Nápad vznikl, no prostě v hospodě. Seděli jsme s chlapama a povídali si, co kdo do každé klobásky dává, a dohadovali se, kdo z nás má ten nejlepší recept. No a skončilo to tím, že jsme se domluvili, že každý donese vzorek a necháme posoudit, kdo z nás ji má nejlepší. A tak vznikl úplně první klobásový košt,“ povyprávěl historii velitel hasičů Jaromír Brázdil.

I jeho klobáska soutěžila o tu nejdokonalejší. „Já ale netuším, pod kterým je číslem. To ví jen jeden jediný člověk,“ prozradil dále hasič.

Podle něj základ dobré klobásky tvoří česnek a sůl. „Pak má každý už tu svou tajnou ingredienci a poměr koření, který ale žádný kuchař neprozrazuje. Ale především se to musí dělat s chutí a s láskou,“ pousmál se Brázdil.

„Je to prostě hotová alchymie. Zkouší se do ní přidat trochu toho, pak zase něčeho jiného, až dojdete ke kýženému výsledku,“ reagoval další z organizátorů koštu Josef Benek. I on ale neprozradil, co dělá klobásku klobáskou. „Je to tajemství,“ zamrkal.

Porota ale nakonec rozhodla, že královnou klobásek se stane ta, která se ukrývala pod číslem dvanáct. Za její výrobou stál Vladimír Hradi .

Machová však o víkendu nebyla jedinou obcí, kde se pořádal košt. Například milovníci slivovice mohli v sobotu zavítat do Kaňovic na Zlínsku, kdo zase upřednostňoval víno, zamířil do Tlumačova na Otrokovicku.