„Bitva se konala v roce 1643, kdy bylo město také vypáleno do základů. Tuto událost jsme lidem předvedli v loni, přesně podle dobových pramenů.

Letošní ročník jsme ale pojali trošku jinak. Chtěli jsme, aby naši konečně vyhráli,“ vysvětlil Marek Pšenica, který je členem kroměřížské skupiny historického šermu Biskupští manové, jež rekonstrukci bitvy připravila.

Organizátoři ale úplně historii nebojkotovali.

„Šli jsme sice opačně proti historii, ale s tím, že jsme ji neporušili definitivně. Nechali jsme Švédy, aby se jejich malinkatá část zachránila a oni se mohli někde zase seskupit a nadále vyhrávat bitvy, ve kterých zvítězili,“ dodal Pšenica.

Návštěvníci se skvěle bavili

Historickou událost divákům přiblížilo zhruba na sto třicet účinkujících z různých koutů Česka. A kdo si ji nenechal ujít, nelitoval.

„Bylo to bezvadné. I když mám rád historii, šel jsem sem hlavně kvůli malému,“ zhodnotil například Josef Svoboda z Hulína.

Chválou nešetřil ani David Baštinec z Kvasic.

„Za sebe musím říct, že je to krása. Původně jsem sem jel kvůli synovi, ale toho to asi moc nezajímalo, našel si tu totiž nového kamaráda,“ smál se před koncem bitvy Baštinec.

Boj nadchl také ženy.

„Jsem spokojená, i když jsme tu byli jen chvilenku,“ svěřila se Monika Bartošová z Kroměříže.

Další ročník rekonstrukce bitvy chtějí pořadatelé připravit zase až za dva roky.