Podle vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství krajského města Vladimíry Pavlovové může vánoční výzdoba pozitivně naladit nejen tvůrce, ale i kolemjdoucí.

„Nemyslím si, že by to příliš zvyšovalo energetické nároky na životní prostředí,“ míní Pavlovová. Částky, které dostanou vítězové, pak mohou podle ní sloužit například k tomu, aby si za ně lidé koupili energii spořící osvětlení.

A výhry opravdu nebyly zanedbatelné. Ti, kteří v každé z kategorií obsadili 1. místo, získali pět tisíc korun. Finanční částka za 2. místo se rovná čtyřem tisícům korun, 3. příčka v každé kategorii vynesla aranžérům pro třech tisícovkách. Ostatní účastníci soutěže si pak odnesli ozdobná skleněná těžítka.

„Soutěžila jsem letos poprvé. Baví mě dělat výzdobu. Řekla jsem si, že když už ji mám hotovou, přihlásím se,“ podotkla například Monika Oulická, která získala druhé místo v kategorii balkony a okna bytových domů. V této skupině ji předčil jen Michal Preclík. „Vloni vyhrála manželka, letos jsem se přihlásil já. Byt jsme ale zdobili společně,“ uvedl Preclík.

Celkem se přihlásilo dvacet účastníků, finanční odměnu získalo dohromady devět z nich.