Zahájena měla být ostatně původně už letos, kvůli jiným nevyřízeným nezbytnostem ji ale Ředitelství silnic Zlínského kraje odstartuje až na jaře příštího roku.

„Nejsou vyřízena všechna povolení, která umožňují stavbu začít,“ vysvětlil v úterý pro Deník Radek Berecka z Ředitelství silnic Zlínského kraje.

Menší první etapa oprav ale letos přece jen začne. Jedná se o opravu kanalizace v Roštíně, na které začnou pracovat dělníci kroměřížské společnosti Vodovody a kanalizace (VaK) už za čtrnáct dní. Práce předcházejí opravě průtahu a už to přinese šoférům mírná omezení. „Doprava bude zčásti omezena, silnice zúžena. V jedné nepřehledné zatáčce budou možná umístěna výstražná světla, řidiče na omezení budou upozorňovat i značky,“ vyjmenoval Leo Šlapeta ze společnosti VaK.

Roštín bude také první obcí, kde se začne opravovat samotný průtah. Podle tamního starosty Radovana Mana je už nejvyšší čas. „V obci bude platit kompletní uzavírka, objížďka povede přes Litenčice. Budeme to muset vydržet, opravu hodně potřebujeme. Nemáme ani chodníky, do kterých se po ukončení oprav budeme moci konečně pustit,“ poznamenal Man.

Které úseky na trase Kroměříž - Jestřabice přijdou poté na řadu, se zatím neví. Starostové dotčených obcí ovšem rekonstrukci nedočkavě vyhlížejí. „Už bychom uvítali opravu. Silnice je v hrozném stavu,“ postěžoval si například starosta Jarohněvic Pavel Husařík.

Nedávno tam nechali udělat novou autobusovou zastávku. „Dokončit úpravy jejího okolí ale nemůžeme, až po rekonstrukci průtahu. Netušíme totiž, jestli silnice bude mít stejnou výšku, zda bude zvýšena či snížena,“ vysvětlil Husařík.

Opravu komunikace ale toužebně vyhlížejí mimo jiné i v Cetechovicích. „Cesta je hodně špatná. Kdy se ale začne spravovat, nevím. Možná na nás přijde řada příští rok, možná ne. Oprava bude rozvržena do mnoha etap,“ povzdechla si cetechovická starostka Eva Váňová.