Odborníci na konferenci ve Zlíně debatují o krpcích, válenkách i čínské sexuální touze

Stále více je podle nich například žádaná sportovní obuv a výrobci už také nemají takový strach z bot z Asie. Snaží se je vytlačit svými kvalitnějšími výrobky nebo sami úspěšně kontrolují východní trhy.

„Konference Obuv v historii se letos ve Zlíně účastní třicet odborníků z České republiky, ale například i Velké Británie, Belgie a Finska,“ připomenula hlavní organizátorka setkání Miroslava Štýbrová. „Dozvíme se jak se lidé kdysi obouvali. Vždy se dá něco použít pro novodobou obuv. To je smysl konference,“ navázal ředitel Muzea Jihovýchodní Moravy ve Zlíně Antonín Sobek.

Přenášky mají kuriozní názvy

Experti se ve Zlíně chlubí s řadou objevů. Často i velmi kuriozních. Jejich přednášky tak nesou například názvy: Nové poznatky o obuvi vojáků terakotové armády v Xi-Anu, Nepomíjející symbol Ruska válenky, Dětská obuv z 20. století ve Finsku, Na vysoké noze renesanční obuv zvaná „chopines“, Analýza gotické obuvi na malbách v kostele Sv. Jakuba Většího ve Slavětíně nad Ohří nebo Současná výroba tradiční lidové obuvi na Valašsku.

Hvězdou zlínské konference je bývalá kurátorka největší sbírky obuvi na světě v Northamptonu ve Velké Británii, June Swann. „V únoru jsme objevili kresby z Norimberka z let 1425 až 1775. Je na nich zachyceno dvanáct řemeslníků. Já se zaměřila na ševce a budu mluvit o jejich nástrojích a botách,“ představila Swann svůj příspěvek. Zároveň připomenula, že se některé boty za dlouhá století vůbec nezměnily. „Například Balerinky jsou pořád stejné už od roku 1790,“ doplnila.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.

Děkan fakulty technologické UTB ve Zlíně Petr Hlaváček zvědavcům mimojiné představil nejnovější přírůstek zlínského Obuvnického muzea z minulého týdne. „V Číně jsme navštívili bleší trh a objevili reálně nošené miniaturní boty, které si obouvali Číňanky na záměrně zdeformované nohy. Teď už je to zakázané. Dovezli jsme tři páry,“ popsal neobvyklé exponáty.

Číňané mučili holčičky

„Číňané deformovali nohy už tří až čtyř letým holčičkám, aby je mohly obout do miniaturních bot. Proč? Podle jedné legendy měla právě takové nohy jedna tělesně postižená císařovna, podle jiné legendy pohled na chůzi v miniaturních botách vzbuzuje u mužů sexuální stimulaci,“ přidal Hlaváček zajímavost. Připomenul ale i aktuální trendy. „Více než v minulosti se nosí sportovní obuv. Dříve měly firmy ve svém sortimentu čtyři až pět procent sportovních bot, nyní až je to i pětačtyřicet procent,“ spočítal expert. Velké společnosti už podle něj také nemají takový strach z laviny méně kvalitních bot z východu. „Obuv z Asie už není takovým strašákem, mnozí evropští podnikatelé už totiž například v Číně své boty sami vyrábějí,“ vysvětlil Hlaváček.

Prestižky sázejí na nostalgii

Další silná zbraň jak uspět na současném trhu? Vytvářet boty mimořádné kvality. Toto pravidlo představil Deníku výrobní ředitel zlínské společnosti Moleda Záboj Machlíček. „Naše firma sídlí v bývalém Svitu, máme osmačtyřicet zaměstnanců a vyrábíme už od roku 2003 například oblíbené Prestižky,“ připomenul ředitel legendární výrobek.

Podle Jolany Němcové z obchodního oddělení společnosti se firma brání přílivu bot z Asie právě vysokou kvalitou. „Spoléháme na to, že je český zákazník patriot, dbá na kvalitu a vrací se k tradiční značce,“ popsala strategii.

Většina výrobců bot ale v současnosti s tvary, materiály a barvami svých výrobků spíš divoce experimentuje a hledá stále něco nového. Potvrdil to i děkan fakulty technologické UTB ve Zlíně. „Dnešní obuv je extravagantní, excentrická a postrádá logiku,“ připustil Hlaváček. Zároveň připomenul i základní poučku milovníků bot. „Obuví říkáme okolí, jak jsme bohatí, na co máme, kdo je náš vzor a čím chceme být,“ usmál se Hlaváček.

Aktuální témata Zlínského deníku:

DOPRAVNÍ SERVIS
Veškeré informace týkající se osobní i veřejné dopravy a cyklostezek v regionu.

KOMUNÁLNÍ VOLBY 2010
Vše ohledně voleb, které proběhnou ve dnech 15. a 16. října 2010.

MÁME RÁDI KACHNY
Nepravidelná rubrika pravidelně plná neuvěřitelných zpráv.

BLOG ŘEDITELE MĚSTSKÉHO DIVADLA
Petr Michálek nově bloguje každé pondělí.

DENÍK ZLÍŇÁKA
(Ne)oficiální blog reportérů Zlínského deníku o dění v regionu i mimo něj.