Ti ale parkem většinou rychle proběhnou, protože místo s bezdomovci budí spíše strach než chuť zdržet se zde déle. Do budoucna by se to mohlo změnit.
Plánovaná investice do revitalizace parku se odhaduje na 90 milionů korun a měla by být podle primátora Jiřího Korce dokončena do roku 2026. Zlín má snahu zvýšit kulturní a společenský význam tohoto místa.
Město nyní vyhlásilo výsledky otevřené krajinářsko-architektonické soutěže na proměnu sadu Svobody. Teď bude následovat jednání s vítězem o zapracování připomínek poroty a dokončení soutěžního návrhu. Do soutěže vyhlášené s Kanceláří architekta města Zlína se přihlásilo pět účastníků z Česka a Slovenska.
Porota složená z předních českých krajinářů, architektů a zástupců města vybrala jako nejlepší návrh autorů z pražského studia Loom on the Moon. Na druhém místě skončila práce ateliéru consequence forma architecs, třetí místo obsadil návrh ateliéru architekty Lucie Radilové.
Podle primátora Jiřího Korce je z vítězného návrhu patrná odvaha a snaha přinést výraznou a pozitivní změnu.
„Navrhované řešení je odlišné od nedalekého parku Komenského a má navazovat na nedávno zrekonstruované tržiště Pod Kaštany. Je před námi ještě náročná cesta k realizaci, ale ve výsledku může vzniknout opravdu osobitý, využívaný a živý veřejný park," míní.
Vítězný návrh respektuje charakter parku, zachovává jeho atmosféru a směřuje k využití prostoru kolem zámku. Odkazuje rovněž na uměleckou instalaci Zlínská zrcadla, která byla do parku umístěna při příležitosti 700. výročí od první písemné zmínky o Zlínu, a jejímž autorem je také Loom on the Moon.
Všechny soutěžní návrhy si budou moci obyvatelé prohlédnout od pondělí 8. ledna 2024 v pasáži Zlatého jablka.
Co bude s chátrající budovou soudu?
Původně funkcionalistická budova se nachází na okraji parku a zámku, ve třicátých letech minulého století byla přestavena z bývalého zlínského pivovaru. V roce 2003 byl Okresní soud Zlín přestěhován do nové budovy ve Zlíně-Loukách.
Tehdy začaly soudní spory mezi firmou Eko-Unibau a státem, tehdejším vlastníkem budovy. Stavba je od roku 2011 v majetku města. V minulém roce se Zlín snažil odblokovat pozemky pomocí třetí strany. Ta se měla vypořádat s firmou Eko-Unibau, získat od ní sporné pozemky a ty pak směnit s městem. Tato varianta ale padla.
Statický stav budovy volá spíš po demolici
„Stav budovy není dobrý, závěry statického posudku hovoří spíše pro demolici. Vzhledem k tomu, že jde o jednu z nejstarších budov ve městě, je však třeba další postup řádně zvážit,“ uvedl již dříve mluvčí radnice Tomáš Melzer.