Rada lékaře zní: pokud často hledíte na monitor, pořádně oči promrkejte. Jen tak se vyhnete syndromu suchých očí. 

K nejběžnějším dioptrickým vadám patří krátkozrakost, dalekozrakost nebo nepravidelné zakřivení rohovky. Z onemocnění jsou pak nejčastější záněty očí, ať už bakteriální, virové, nebo alergické, šedý zákal, a onemocnění sítnice věkem podmíněná degenerace.

Mezi příčinami špatného zraku dominují negativní vliv prostředí, vliv biologického stárnutí či stresu, ztráta různorodého pohybu nebo špatná zraková hygiena, ale i choroby člověka nebo léky, které pacient užívá.

„Zrak se zhoršuje jednak věkem,  kdy se zhoršuje vidění do blízka,“ uvedla jedna z lékařek očního oddělení Marcela Sušilová.

Potíže se však zdaleka netýkají jen starších obyvatel. Stále častěji se v ordinacích lékařů objevují i školáci. Že špatně vidí, nenapadlo ani třináctiletou Kristýnu Budkovou ze Zlínska. 

Až když s brýlemi přišla její starší sestra, uvědomila si, že se jí písmenka na tabuli nemlží patrně jen z únavy. Po kontrole u oční lékařky si brýle odnesla také. Má sice na každém oku jen půl dioptrie, ale podle jejích slov jí přesto pomohly.

„Taky mě přestala tak často pobolívat hlava,“ dodala.

Nárůst dětských pacientů v očních ordinacích doktoři vítají, a to hlavně z jednoho důvodu: díky nim se daří lépe zachytit dioptrické vady u nejmenších dětí.

Pomáhají podle nich jak screeningová měření ve školkách, tak i práce pediatra, který může na preventivních kontrolách poruchu zraku odhalit a pacienta na oční vyšetření včas odeslat.

I vlastní pozorování rodičů, kteří si všimnou např. šilhání nebo mhouření očí dítěte nebo zaznamenají stížnosti na bolesti hlavy nebo větší nemotornost, může odhalit zhoršené vidění.

„Pokud dítě tráví denně hodně času na mobilu či tabletu, tak své oči výrazně zatěžuje,“ upozornila lékařka Sušilová s tím, že dítě mohou oči pálit nebo mu slzet. Také si nedostatečně procvičuje jemnou motoriku, která má vliv na správnou funkci zraku.

„V neposlední řadě může mít dlouhodobá práce na blízko souvislost se vznikem krátkozrakosti,“ vysvětlila oční doktorka.

Nejčastěji se v kraji operuje šedý zákal, často také sítnice nebo zelený zákal. Raritní jsou operace dospělých se šilháním metodou „nastavitelných stehů“.

Co radí oční specialista Pavel Stodůlka?
Studie uvádějí, že na únavu očí si stěžuje až 90 % lidí pracujících s počítačem. Stejné je to i při čtení e-knih, sledování tabletu či práci s mobilním telefonem.

Při sledování monitoru je přirozené, že člověk soustředěním mrká asi pětkrát méně než normálně. Tím ale povrch oka velmi trpí, protože nedochází k potřebnému zvlhčení slzami. Syndrom suchých očí způsobuje osychání rohovky.

Je proto nutné oči každých dvacet minut promrkat. Zároveň je dobré dodržovat pravidlo 10-10-10. Po každých 10 minutách by se člověk měl po dobu 10 sekund dívat na předmět vzdálený alespoň 10 metrů, nejlépe z okna,“ doporučil Pavel Stodůlka.