Unikátní výstavu Oceloví obři hostí do 28. července Zlaté jablko ve Zlíně.

Vůbec poprvé na Moravě je tak k vidění přes dvacet velkých soch vyrobených z recyklované oceli. Návštěvníci se mohou potkat třeba s postavami inspirovanými známými akčními hrdiny či filmovými postavami. Připravena je i soutěž o vstupenky do Galerie ocelových figurín a další ceny.Exponáty vznikly díky neobvyklému materiálu – recyklovanému šrotu.

„Je překvapující, co vše se z něj dá sestavit. K vidění je sportovní automobil, ale i sochy inspirované postavami filmových a komiksových hrdinů nebo autoboti,“ přibližuje ředitel Zlatého jablka Jiří Kratochvíl.

Na výrobě figurín se podílely mezinárodní týmy a lidé z celého světa. Umělci při tvorbě stráví tisíce hodin, k sestavení soch používají například motory z automobilů, převodovky, brzdové destičky, ale i šrouby, matičky nebo ozubená kolečka.

Sochy vznikají ručním svařováním.Menší sochy do výšky 140 centimetrů váží od 50 do 100 kilogramů. Středně velké sochy jsou vysoké asi 230 centimetrů a váží mezi 300 a 500 kilogramy.

Ty největší dosahují výšky přes 3 metry a váhy přes 1000 kilo. K těm patří třeba autobot vystavený ve Zlatém jablku s výškou 3 metry, šířkou ramen téměř 3,5 metru a váhou okolo 700 kilogramů.