Prezident v neděli ocenil 41 významných českých osobností. Do uzávěrky se pana profesora nepodařilo oslovit, měl vypnutý mobilní telefon. Bezesporu by přijal spousty gratulací.

„Pana profesora Karla Kolomazníka znám od základní školy, proto si jeho osobu na rozdíl od většiny zaměstnanců UTB a celé vědecké obce nespojuji jen s jeho vynikajícími vědeckými úspěchy a oceněními, které mu po právu náleží, ale především s jinými přednostmi jeho osobnosti,“ uvedl děkan fakulty logistiky a krizového řízení Jiří Dostál.

Vyzdvihl zejména vlastnosti, kterých je podle něj kolem nás vždy nedostatek. „Jsou to skromnost, přátelství, porozumění, vytrvalost, ochota vždy pomoci,“ zmínil. Tyto vlastnosti spolu s jeho bohatými životními zkušenostmi jsou podle děkana základem krásných přátelských vztahů, které navazuje se svým okolím, studenty, zaměstnanci a vědeckou obcí.

„V zahraničí se dostal mezi špičkové světové vědce už před lety a posbíral řadu cen. Jsem rád, že se dočkal po získání nejvýznamnější české vědecké ceny Česká hlava i státního ocenění,“ uvedl profesorův aspirant a následně dlouholetý spolupracovník z technologické fakulty Marin Pančev.

„Profesora Kolomazníka znám řadu let jako vynikajícího odborníka i člověka. Jsem přesvědčen, že státní vyznamenání za jeho vědeckou práci mu právem patří,“ zhodnotil rektor UTB profesor Petr Sáha.

Mohl být i strojvůdcem

Výzkumy oceněného vědce se zaměřují na výrobu bionafty z odpadů. Na základní škole si prý představoval, že z něj bude strojvůdce. Životní dráhu mu ale nastartoval jeho třídní učitel. Doporučil mu, aby dál studoval.

Po dokončení postgraduálního studia nastoupil na fakultu technologickou ve Zlíně a začal se věnovat tématu zpracování odpadů z koželužského, potravinářského nebo textilního průmyslu. Byl prý rád, že nemusí dělat výzkum jen tak do šuplíku, ale že mohl řešit smysluplný problém.

Tak se začal věnovat tuhým odpadům. To mu vydrželo více než padesát let.

„Pokud budeme vyrábět bionaftu z odpadních tuků a olejů, a těch je kolem nás dost, může být její výroba rentabilní,“ uvedl dříve k tématu oceněný profesor Karel Kolomazník z Ústavu automatizace a řídicí techniky Fakulty aplikované informatiky UTB.

Profesor Karel Kolomazník jako jediný český vědec například získal v roce 1998 takzvanou malou Nobelovu cenu Rolex Award for Enterprise. V roce 2013 si nechal v Čechách patentovat Výrobu bionafty z tuků a olejů. Vyvinul postup, který odděluje bílkovinu od tuku. Bílkovina se zpracovává na kvalitní želatinu, tuk na bionaftu. O tři roky později autorizoval dokonce evropský patent Deproteinizace odpadních tuků a olejů.

„Prožili jsme spolu spoustu času nejen v práci, ale i na cestách do zahraničí, na které velmi rád vzpomínám,“ zavzpomínal navíc Jiří Dostál.

Na lyže až v pozdějším věku

Procestovali prý v rámci služebních cest a turistických zájezdů řadu zemí: od Anglie přes Benelux, Korsiku až po severní Koreu.

„V pozdním věku jsme se spolu učili lyžovat na svazích Portáše a Francie,“ přidal s tím, že je rád, že patří mezi přátele profesora Kolomazníka a váží si každé chvíle s ním prožité, vždy obohacené jeho osobitým humorem, optimismem a dobrou náladou.