Během vybraných víkendů se tam konají sokolnická vystoupení členů Českého svazu ochránců přírody z Hošťálkové. Kromě ukázky ochočených ptáků si vyslechnete i zajímavé příběhy ze záchranné stanice.

„Krkavcovití ptáci jsou inteligentní. Taková kavka obecná umí navštěvovat sousedy a brát jim oprané prádlo ze šňůr. Zlodějina není cizí samozřejmě strace, která nám jednou schovala všechny klíče. Nemohli jsme se tehdy dostat do domu a dodnes polovinu ztracených klíčů nemáme,“ říká předsedkyně organizace Kamila Křupalová.

Vysvětlila, že hošťálkovská záchranná stanice, která ubytovává v současné době do padesátky ptáků a dalších třicet savců, se nejdříve snaží připravit zvířata pro život ve volné přírodě. Ne vždy je to ale možné. Některá zvířata, jež lidé přinesou nebo najdou v terénu, jsou totiž těžce zraněná.

„Nemají křídlo, takže nemohou létat nebo mají například upálenou končetinu. V tom případě se je snažíme ochočit. Dostávají žrát z ruky, chodíme s nimi do přírody a některé učíme trošku létat,“ sdělila Křupalová.

Ptáci mají prý podobně jako lidé svou povahu. Některou poštolku se podaří pracovníkům ochočit za týden, jinou za měsíc. Káně je prý takzvaně splachovací, takže s ním nemívají členové svazu problém žádný. Několik měsíců ale údajně trvá ochočení jestřába nebo sokola.

„Když je pták hodně divoký, tak jej nasilu netrápíme. Máme jej ve voliéře a dělá osiřelým mláďatům adoptivního rodiče,“ poznamenala předsedkyně.

Co takový dravec jí? Jednodenní kuřata, občas dostane potkana, křepelku nebo myši. Krkavcovití nepohrdnou máčenými psími nebo kočičími granulemi, vařeným masem nebo ovocem a zeleninou.

Vyhrajte lístky na festival Ludkovická plečka

Vyhrajte 4 x 2 vstupenky na vyhlášený festival Ludkovická Plečka v Ludkovicích na Luhačovicku, který se koná 24. července.

Více informací o festivalu a soutěži zde!

Vyhrajte vstupenky na koupaliště do Otrokovic

Vyhrajte 10 x 2 celodenní vstupenky na Městské koupaliště v Otrokovicích, které je do soutěže poskytlo.

Více informací o koupališti a soutěži zde!

Příležitosti podržet si kavku na ruce využila o tomto víkendu v zoo pětiletá Monika Žůrková ze Zlobic na Kroměřížsku. „Dobré to bylo, nebála jsem se,“ pochlubila se odvážně.

Sokolnickému vystoupení přihlížela také Slovenka Renata Fričová z Modré u Bratislavy. „Je to pěkný a zajímavý koníček. Možná by mě to i bavilo,“ reagovala návštěvnice.

Jak doplnila předsedkyně stanice Křupalová, pro práci sokolníka jsou nezbytné myslivecké zkoušky. Ptáka, kterého najde člověk v přírodě, si totiž podle zákona doma ponechat bez povolení nesmí.

Představení sokolníků mají možnost zájemci na Jelení louce ve zlínské zoo zhlédnout ještě 30. a 31. července a v srpnu o víkendech 7. a 8., 21. a 22., 28. a 29.