I tyto exponáty nabídnou valašskomeziříčští ochránci přírody do veřejné dražby klátů, kterou uspořádají v sobotu 17. listopadu od 10 hodin ve svém informačním centru v Pulčíně u obce Lidečko na Vsetínsku. Informoval o tom včera mluvčí meziříčíčské radnice Josef Beneš.

Zájemci budou moci vybírat z bezmála 20 ručně vyřezávaných včelích úlů. „Zhotovili je účastníci tří tvůrčích dílen, které letos na podzim proběhly v našem informačním centru,“ sdělil jednatel ekologů Milan Orálek. „Vedle profesionálních řezbářů se na jejich vzniku podíleli student tohoto oboru, akademický malíř, učitelský pár, zámečník či dřevorubec. Většina z nich je vyřezávala poprvé.“

Zhruba třetina klátů je funkční a lze do nich vsunout včelařské rámečky. Ostatní „včelí paláce“ si úspěšní dražitelé budou moci vystavit ve svých zahradách pro potěchu oka i duše.

„Dříve se kláty dělaly z dutých kmenů, které jsou nyní v přírodě vzácností. Ruční dlabání dutin je velmi pracné,“ vysvětlil pořadatel, proč do většiny vyřezávaných úlů nelze zasunout ani historické rámečky menších rozměrů.

Ochránci přírody chtěli tvůrčími dílnami oprášit tradici výroby klátů a včelařství vůbec, kterému se lidstvo věnuje už od starověku. „Za Marie Terezie byli včelaři dokonce daňově zvýhodněni. Dnes tomuto životně důležitému oboru zvoní hrana. Průměrný věk našich včelařů je 72 let,“ připomněl Milan Orálek.

Vyvolávací ceny dražených klátů budou určeny na místě v závislosti na jejich velikosti. Z výtěžku chtějí ochránci přírody uhradit náklady spojené s předchozími tvůrčími dílnami. Zbývající prostředky hodlají použít na podporu svých dalších aktivit.

„Například na pořádání víkendových pobytů handicapovaných dětí na ranči v podhorské obci Ostravice na Frýdecko-Místecku nebo na komunitní práci s romskými dětmi žijícími v kolonii Poschla ve Vsetíně,“ upřesnil jednatel.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY ZE ZLÍNSKÉHO KRAJE:

Zpravodajství Sport Kultura Podnikání Černá kronika