Očkování novorozenců proti tuberkulóze takzvanou živou vakcínou časně po narození je rizikové a v Česku zabilo již pět dětí. Přesto tento nebezpečný postup stále vyžaduje vyhláška ministerstva zdravotnictví. Při příležitosti Světového dne boje proti tuberkulóze to řekl imunolog Vojtěch Thon.

Proti vyhlášce, která stanovuje povinné očkování dětí mezi čtvrtým dnem a šestým týdnem po narození se staví i další odborníci. „Vakcína může způsobit smrt u dětí, které mají vrozenou imunodeficienci. V tak časném věku však není možné toto postižení ještě rozpoznat, nikdo by tedy neměl vakcínu podávat tak brzy,“ zlobí se primářka plicního oddělení v Říčanech Pavla Nykodýmová.

Rodiče o rizicích neví

Brzké očkování živou vakcínou navíc podle lékařů způsobuje zbytečné problémy i zdravým dětem, u kterých se místo vpichu vakcíny hůře hojí. „Rodiče mají právo požádat, aby novorozenec byl novorozence očkován bezpečně později,“ upozorňuje Thon. Problémem podle něj je, že řada rodičů o možných rizicích neví. „Za změnu přístupu ministerstva bojujeme od roku 2002, zatím ale bez výsledku,“ stěžuje si přednosta 1. kliniky tuberkulózy a respiračních onemocnění VFN Jiří Homolka.

Ministerstvo se ale brání, pozdější očkování by podle něj mohlo přinést mnohem větší rizika. „V takovém případě by hrozil rozpad systému povinného očkování, který ročně zachrání pět set životů,“ míní hlavní hygienik Michal Vít. Dodává, že pokud by se proti tuberkulóze očkovalo později, mohli by se některé děti do té doby nakazit.

INFOGRAFIKA

#nahled|https://g.denik.cz/1/db/info_tbc_230310_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/1/db/info_tbc_230310.jpg|Vývoj počtu nemocných TBC v Česku#

Případů TBC ubývá

Případů tuberkulózy v tuzemsku ubývá. Zatímco v roce 2005 lékaři evidovali více než tisícovku nemocných, v loňském roce jich bylo 652. Každoročně se snižuje počet lidí, kteří na tuto nemoc umírají. Mezi rizikové skupiny patří podle lékařů především bezdomovci a cizinci ze zemí, kde je nemoc rozšířená.

Česko se může pochlubit nejnižším výskytem dětské tuberkulózy v Evropě. Dříve se děti přeočkovávaly ještě v 11 letech, loňská vyhláška však přeočkování zrušila. Od ledna 2010 pak přeočkování na požádání rodičů hradí zdravotní pojišťovny.

Tuberkulóza je infekční bakteriální onemocnění, které zasahuje především plíce, ale také ledviny a krční uzliny. Postihnout může i kůži. Prevencí před tuberkulózou je dodržování hygienických návyků a zdravý životní styl.