„Na trolejbusových linkách 3 a 13 vznikne nová zastávka u gymnázia Lesní čtvrť. Autobusy na lince 31 budou zajíždět hned na dvě nové zastávky ve čtvrti U Majáku,“ uvedl ředitel Dopravní společnosti Zlín - Otrokovice (DSZO) Josef Kocháň. Trolejbusy s číslem 11 by pak měly zajíždět z průmyslové zóny v Příluku po nově vybudované silnici až do Lužkovic.

„Co se týká první zmíněné zastávky, bude ve dnech vyučování gymnázia jezdit denně celkem deset spojů od zastávky Lazy - škola po nové trase mimo trolejové vedení. Vynechají zastávku Příkrá a místo ní zastaví v blízkosti gymnázia,“ popsal Kocháň. Dodal, že trolejbusy pak sjedou na točnu Lesní čtvrť a zpátky už pojedou po běžné trase.

„Vycházíme vstříc studentům gymnázia. Z nové zastávky to totiž budou mít do školy blíž a už nebudou mít důvod, aby procházeli po úzkých chodnících mezi baťovskými domky,“ sdělil Kocháň. To bylo častým předmětem stížností tamních obyvatel.

Na nový spoj už se studenti těší. „Je to super. Alespoň to budeme mít do školy blíž,“ chválila si jedna ze studentek gymnázia Zuzana Mrázková.

Podle ředitele DSZO bude využívání nových spojů v prvních týdnech monitorováno a podle toho pak dojde k upravení jízdních řádů tak, aby vyhovovaly reálné potřebě cestujících.

Dlouho očekávaným rozšířením sítě MHD bude i zajíždění autobusů linky 31 na novou točnu ve čtvrti U Majáku. „Obyvatelé z této okrajové části Zlína museli zatím docházet na nejbližší zastávku až na Březnickou ulici. Nyní začnou všechny spoje na lince jezdit v obou směrech přes nové zastávky Maják ­ Ke Křibům a Maják ­ točna,“ zmínil Kocháň.

Významnou změnou bude i zajíždění trolejbusů do místní části Zlína Lužkovic. Tam dosud MHD nejezdila vůbec. „Důvodem byl nízký vlakový nadjezd nad silnicí z Želechovic do Lužkovic. Situaci pomohl vyřešit průtah silnice z průmyslové zóny Příluky,“ sdělil náměstek primátorky města Zlína Miroslav Šenkýř.

Do Lužkovic budou od září zajíždět všechny spoje, které dosud končily na zastávce Průmyslová zóna ­ točna. „Hybridní trolejbusy budou nově zastavovat na nástupišti Lužkovice ­ Hvozdenská, Lužkovice ­ Zadědina a otáčet se budou na zastávce Lůžkovice ­ Na Gruntech,“ zmínil Kocháň.

Obyvatelé Lužkovic to vítají. „Konečně jsme se dočkali. Zatím tudy jezdila jen klasická autobusová doprava a ta je poměrně drahá. MHD je pro nás výhodná jednak kvůli tomu, že je levnější, ale také proto, že se teď snadněji dostaneme do Zlína,“ pochválila si jedna z místních Anna Mikésková.

Zkušební provoz prodloužených linek bude podle magistrátu města Zlína zahájen 1. září a potrvá do 31. prosince 2009.