Svými vlastními auty ke stanu přijíždějí lidé, kterým testy na nový typ koronaviru doporučí epidemiolog nebo praktický lékař. Samotný odběr probíhá systémem „drive-thru“, tedy bez vystupování přímo přes otevřené okénko automobilu.

V tomto týdnu zažilo odběrové místo největší nápor. Nemocnice odběrový tým posílila a vytvořila tak dvě stanoviště, aby odbavování lidí směřujících do stanu bylo co nejplynulejší.

NEJEFEKTIVNĚJŠÍ ZPŮSOB

„Epidemiologové chtějí, aby se počty testovaných lidí nadále zvyšovaly. Odběry prováděné systémem, kdy se lidé po domluvě se svým praktickým lékařem dopraví k odběrovému stanu a jsou odbaveni v řádu minut, jsou určitě nejefektivnější. V tomto týdnu jsme provedli až dvě stovky odběrů za den,“ podotkl Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic Zlínského.

Radomír Maráček dále uvedl, že při výjezdech zdravotních sester přímo k pacientům jsou počty odběrů výrazně nižší. Personál totiž stráví spoustu času v sanitce na cestě do domácností.

„Ale i v této aktivitě pokračujeme. Někteří lidé totiž nejsou mobilní nebo jim jejich zdravotní stav nedovolí se dopravit na odběrové místo,“ doplnil Radomír Maráček.

ZASÁHNOUT MUSELA POLICIE

Z celkových 1416 odběrů během šestnácti dnů, co odběrový stan funguje, se jich 741 (tedy více než polovina) uskutečnilo v posledních čtyřech dnech.

V pondělí dokonce nápor lidí přijíždějících na odběrové místo způsobil na Havlíčkově nábřeží dopravní kolizi. Zasáhnout na místě musela Městská policie Zlín.

„Lidé se nám tu málem poprali při hádce o místa v řadě. Celkem jsme ten den zaznamenali dvě stě šest odběrů, což je zatím absolutní rekord. Po této zkušenosti jsme odběrový tým posílili a v těch nejexponovanějších časech pracují dvě stanoviště najednou. Chtěli bychom na obyvatele apelovat, aby se k sobě v této době chovali ohleduplně,“ dodala Monika Dlesková, vrchní sestra Oddělení urgentního příjmu KNTB ve Zlíně, která odběry ve zlínské nemocnici koordinuje.

Odběrový stan je umístěný na parkovišti přímo na zlínském Havlíčkově nábřeží za sídlem Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje. Zamířit do něj mohou pouze lidé, u nichž krajští hygienici nebo praktický lékař rozhodli o tom, že se vzhledem k probíhajícím příznakům onemocnění mají nechat otestovat. Posíláni jsou tam i pacienti k předhospitalizačnímu testování. Lidé bez tohoto doporučení nemohou být otestováni.